III en IV van ons tijdschrift, laten wij deze «stellingen» hier volgen. 1. Het tegenwoordige kadaster, slechts bruikbaar voor de heffing der grondbelasting, is onvoldoende voor de verzekering van den grondeigendom en der rechten van hypotheekhouders. Bij geleidelijke verbetering door her meting dienen die rechten ver zekerd en maatregelen getroffen te -wordenten einde die verbe tering afdoende en duurzaam te doen zijn en blijven. 2. Het kadaster van iedere nog te hermeten gemeente behoort te bestaan uit een eigendoms- en belastingkadastermet elkander vereenigd maar niet verward. 3. De grenzen van den eigendom bij het eigendomskadaster 1worden verzekerd ten opzichte van vaste punten, waarvan de plaatsen op het terrein steeds met voldoende nauwkeurigheid bepaald kunnen worden en ivelker onderlinge ligging bekend is. 4- By de wet, die aan de metingen voor het eigendomskadaster bewijskracht in rechten toekent, worden de verplichtingen der eigenaren en bezitters geregeld, ten einde de invoering en instand houding van het eigen doms ka das ter mogelijk te maken. 5- Het eigendomskadaster dient tot grondslag van het belasting kadaster. In de toelichting werd uiteengezet hoe dit eigendoms- en be lastingkadaster werden gedacht en ter vergadering door den heer Gombault mede namens den heer Engelmann een en ander nader besproken. Dat is thans reeds 2-j jaren geleden; een 5 tal jaren later hield de heer Gombault voor de te Amsterdam vergaderde leden onzer Vereeniging eene voordracht over de werking van het Negatieve Stelsel van Openbaarheid, waarbij op pakkende wijze de leemten en gebreken van dit stelsel werden geïllustreerd met voorbeelden ontleend aan de praktijk. Men leze deze verhandeling in jaargang X van ons tijdschrift, doch bovenal het mooie Praeadvies van Gombault over de invoering van een kadaster met bewijskracht in jaargang XVI, uitgebracht op uitnoodiging van de Notariëele Vereeniging bij gelegenheid der herdenking van haar 25-jarig bestaan. In overleg met het bestuur der Vereeniging voor kadaster en landmeetkunde was door het bestuur der Notariëele Ver- iÖ3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 189