i85 «Waarom splitsing in een eigendoms- en belasting kadaster?» Groot was het succes van Gombault; schitterend de over winning bij de stemming behaald door de voorstanders van het kadaster met bewijskracht. Van de 78 personen, die aan de stemming deelnamen verklaarden zich 69 er vöör en slechts 9 er tegen. Maar merkwaardig was vooral de verdeeling der stemmen bij de verschillende groepen; van de notarissen stemden 5 vóór en 1 tegen; van de cand. notarissen 9 vóór en 2 tegen (de twee tegenstemmers waren registratie-ambtenaren); er stemde slechts 1 advocaat en wel vóór, terwijl verder de 53 landmeters en ingenieurs van het kadaster allen vóór stemden. De een stemmigheid bij deze groepen was dus bijna volmaakt, slechts op 'n enkele uitzondering na verklaarde men zich vóór de her vorming; geheel anders was echter de stemming bij de hypotheek bewaarders ambtenaren der registratie waarvan er 6 tegen en slechts 1 vóór den maatregel stemden. «De stemming in de Notariëele Vereeniging heeft nog eens «duidelijk bevestigd, dat de registratie-ambtenaren, die door hun «opleiding en hun werkkring er toe worden gebracht hun oog «bijna uitsluitend op fiscale belangen te richten, met een fiscaal «kadaster als wij thans hebben behoudens eenige verbetering «in de uitvoering tevreden zijn «De registratie-ambtenaren zijn in deze zaak om het »niet sterker uit te drukken stellig niet meer deskundig dan »de landmeters en de notarissen en candidaat-notarissen en hun «gevoelen wordt door het bijna eenstemmig oordeel der andere deskundigen zeker meer dan opgewogen. Toch ontvangt de «minister van financiën zijne voorlichting over dit onderwerp «alleen van den kant der registratie; «Welnu, de stemming welke in de Notariëele Vereeniging werd «gehouden, heeft zonneklaar aangetoond, dat een minister, die «zich in deze materie alleen door ambtenaren der registratie laat «inlichten, een zeer eenzijdigen indruk daarvan moet ontvangen. «Het is te hopen, dat men er van de zijde der Tweede «Kamer op zal aandringen, dat de minister zich over dit belang- «rijke onderwerp minder eenzijdig zal laten inlichten dan het «geval is, als hij gelijk tot nu toe zijn licht alleen opsteekt «bij de afdeeling Registratie van zijn departement».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 191