i87 rekende deze dan ook van minuut tot minuut tot in 7 decimalen. Deze decimale trigonometrische tafels van Borda, welke de eersten zijn op dit gebied, werden uitgegeven door Delambre; niet alleen de kosten aan de berekening verbonden, doch ook die betreffende den druk werden door Borda zelf gedragen. Borda heeft de verschijning zijner tafels niet meer mogen beleven en ofschoon de hoekmetingen ten behoeve van de meting van den franschen meridiaanboog werden verricht met den deci maal verdeelden repetitiecirkel van Borda, zag Delambre zich nog genoodzaakt om bij gebreke van decimale trigonome trische tafels, de uitkomsten dezer hoekmetingen weder tot het sexagesimale stelsel te herleiden. Aan dergelijke herleidingen der gemeten hoekwaaraen was men destijds echter wel gewend; de besten toch der Engelsche instrumentmakers voorzagen hunne overigens uitstekende «kwadranten», behalve van de gewone verdeeling in 90° ook van eene in 96 «graden», omdat deze verdeeling ook in hare onderdeelen tot in i66deelen doorge voerd destijds gemakkelijker en daardoor met grootere nauw keurigheid was aan te brengen en dus meer vertrouwen verdiende; daar het vereischte tafelwerk voor deze verdeeling in 96 «graden» ontbrak, werden de uitkomsten eenvoudig herleid tot de gewone sexagesimale verdeeling. Langen tijd hebben deze tafels van Borda in verkorten vorm ook opgenomen in de mooie «Tables portatives de Logarithmes» van F. Callet in Frankrijk dienst gedaan. In 1817 toch had de Koninklijke Commissie, welke onder voor zitterschap van Laplace zich bezig had te houden met het samenstellen van voorschriften ten behoeve van de door het Departement van Oorlog uit te voeren algemeene triangulatie van het fransche rijk, zich voor de toepassing daarbij van de nieuwe verdeeling verklaard en sedert dien tijd werd dan ook door de geodeten van dit Departement de decimale graadver- deeling van het kwadrant uitsluitend aangewend. Buiten dit departement vond de hervorming van Borda aan vankelijk echter nog weinig toepassing; niet alleen bleek de macht der gewoonte bij velen ook ten opzichte van hare toepas sing een groot struikelblok te zijn, doch ook van den kant der v) Delambre. Astronomie Théorique et Pratique. I, VIII, 39.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 193