188 astronomische observatoria, waar de kostbare eene lange reeks van jaren dienst doende instrumenten zoowel als eene reusachtige hoeveelheid tabelwerk betreffende de over groote tijdruimten voortgezette waarnemingen op sexagesimale leest waren geschoeid en waar de toepassing der decimale verdeeling dus op eigenaardige moeielijkheden stuitte, werd weinig medewerking ondervonden. Wèl werd de decimale verdeeling door Laplace ingevoerd in zijn meesterwerk Traité de Mécanique Celeste, evenals de decimale verdeeling van den dag, wèl werd zij bij zijne grootsche astro nomische onderzoekingen ook toegepast door Leverrier, bekend door zijne berekening van de elementen der loopbaan van de toen nog onbekende planeet Neptunesafgeleid uit de anders onverklaarbare storingen, welke de planeet Uranus onderging, doch dit alles vermocht niet om ook in breederen kring veel belangstelling voor de decimale verdeeling te wekken. Gelukkig had ook een andere tak van dienst reeds tijdig het troetelkind van Borda in bescherming genomen en daaraan danken wij niet alleen eene der meest grootsche ondernemingen op dit gebied, doch tevens voor het meerendeel ook onze thans gebruikelijke decimale trigonometrische tafels. De Service du Cadastre onder directie van Prony berekende in de jaren 17941799 trigonometrische tafels volgens het deci male stelsel, welke een kostbaar monument zijn voor alle tijden. Deze Tables du Cadastre vormen in handschrift 17 deelen in folio; zij bevatten de logarithmen der getallen van 1 tot 200000 en die der sinussen en tangenten van 10 tot 10 centesimale secunden voor het geheele kwadrant en deze logarithmen zijn berekend tot in 14 decimalen. Van dit handschrift bestaan twee exemplaren, waarvan het eene berust in de bibliotheek van het Institut de France, het andere aan het sterrekundige Obser vatorium te Parijs. Prony zelf getuigde ervan ter vergadering van het Instituut op den 1 germinal an IX, dat hem opgedragen was niet alleen om tafels samen te stellen, welke niets te wenschen overlieten uit het oogpunt van nauwkeurigheid, doch er tevens van te maken het meest uitgebreide en indrukwekkende cijfer-monument, dat ooit was uitgevoerd of ontworpen, om aldus aan alles wat op het metrieke stelsel betrekking had een grootsch, de aandacht tot zich trekkend en vertrouwen inboezemend karakter te verleenen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 194