189 Deze tables du cadastre werden aan het oordeel onder worpen van eene Commissie uit het Instituut, samengesteld uit de bekende sterrekundigen Lagrange, Laplace en Delambre en na een grondig onderzoek verklaarden deze er van, dat de tables du cadastre zoowel om hunne nauwkeurigheid als om hunne uitgebreidheid eene kostbare aanwinst waren; dat zij wel iswaar tengevolge van deze uitgebreidheid minder geschikt waren voor algemeen gebruik, dan tafels in een meer handig formaat, doch dat het in elk geval wenschelijk zou zijn om ze openbaar te maken, niet alleen ten gebruike bij belangrijke berekeningen, welke eene meer dan gewone nauwkeurigheid vorderden, doch bovenal ook om te dienen als grondslag en model bij de samenstelling van tafels van eiken vorm en uitgebreidheid, welke men ooit mocht willen uitgeven. Aan de uitgifte van deze tafels werd inderdaad dan ook een begin van uitvoering gegeven. Prony werd verzocht de uitgave op zich te willen nemen en wel tot in 12 decimalen. MetFirmin- Didot werd eene overeenkomst gesloten betreffende eene stéreo- typische editie, die 1200 bladzijden in folio zou bevatten; twee derde gedeelten waren reeds voor den druk gereed, doch toen kwam«la chute du papier monnaie.» De uitgave werd opgeschort; zij is sedert niet weder ter hand genomen. Naarmate echter de geodetische wetenschap zich verder ont wikkelde en allengs meer toepassing vond bij allerlei takken van dienst, tengevolge van de hoogere eischen, welke de econo mische verhoudingen langzamerhand aan de samenleving stelden, kwam ook de decimale kwadrant-verdeeling weer meer op den voorgrond en spoedig werd zij vooral daar, waar het te doen was om met de geringst mogelijke opoffering van tijd en kosten, aan de te stellen eischen beantwoordende terreinsopnemingen te verkrijgen dus bij de tachymetrische opnemingen vrij al gemeen toegepast; de mooie tachéometer «Moinot», het practische instrument der fransche tachymetrie, kan hier als voorbeeld gelden. De oplage van de tafels van Borda raakte inmiddels lang zamerhand uitgeput; daarenboven waren deze tafels niet meer voldoende bij den hoogeren graad van nauwkeurigheid, welke als een gevolg van de verhoogde nauwkeurigheid der waarnemingen met de instrumenten van den lateren tijd, ook bij de berekeningen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 195