p 190 moest worden betracht, vooral bij toepassing van vereffenings methoden. De Service géographique de l'armée die in deze aange legenheid eene oude reputatie hoog had te houden, zag zich dus niet alleen genoodzaakt om voor vervanging van de tafels van Borda te zorgen, doch tevens om er de noodzakelijk gebleken uitbreiding aan te geven en aldus werd besloten tot de uitgave van nieuwe tafels tot in 8 decimalen; als grondslag voor deze uitgave nam men nu de mooie Tables du cadastre en wel het handschrift ervan, dat berustte aan het Observatorium te Parijs. Deze nieuwe tafels werden zoodanig ingericht, dat het zoeken van de logarithmen der getallen, waarvan et telkens 50 horizon tale reeksen op elke pagina voorkomen, zooveel mogelijk werd vergemakkelijkt, doch dit bracht weder de noodzakelijkheid mede om bij duidelijken druk» het formaat eenigszins groot te nemen, nog ietwat grooter dan dat der gebruikelijke multiplicatie-tafels van Crelle. De logarithmen werden gegeven voor de getallen van 1 tot 120000; verder bevatten deze tafels de logarithmen der sinussen, cosinussen, tangenten en cotangenten van 10 tot to centesimale secunden voor het geheele kwadrant. Trots het hooge gezag van Prony werden alle gegevens stelselmatig aan een nauwgezet onderzoek onderworpen en het bleek daardoor, dat zich in het handschrift van het Observatorium nog enkele fouten bevonden. Behalve de tafels in 8 decimalen werden door de Service géo graphique de l'armée voor meer algemeen gebruik tevens ook nog tafels uitgegeven in 5 en 4 decimalen, waarbij in één band vereenigd tevens de logarithmen der trigonometrische func- tiën volgens de sexagesimale verdeeling werden opgenomen; om elke vergissing tijdens het gebruik te voorkomen, werden de gegevens betreffende de decimale verdeeling op geel gelint en die betreffende de sexagesimale verdeeling op blauw papier gedrukt. Het zijn nu deze in 1891 uitgegeven logarithmisch-trigono- metrische tafels in 8 decimalen, die de grondslag vormen voor heel wat tafehverk van den tegenwoordigen tijd. Ook de handige bij ons zooveel gebruikte »Logarithmisch- 1 rigonometrische Tafeln für neue CentesimaleTheilung I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 196