init 6 Decimalstellen von Prof. Dr. W. Jordan» zijn een uiltreksel uit dit groote standaardwerk van de fransche Service géographique de l'armée; om zijnerzijds echter ook eenigszins bij te dragen ter controleering van de fransche gegevens, maar vooral ook om eene bijdrage te leveren »zur Vermehrung des logarithmisch- trigonometrischen Gesammt-Capitals der Wissen schaft» berekende Jordan geheel zelfstandig van graad tot graad de log. sin. en log. cos. in 15 decimalen. Eene berekening tot 15 decimalen was daarbij noodig als bewijs der onafhankelijkheid, tegenover de gegevens der Tables du Cadastre van Prony, welke reeds tot 14 decimalen waren doorgevoerd. De uitkomsten zijner berekeningen deelt Jordan mede op pag. 416 van zijn werk. Evenals in Duitschland, waar de behoefte aan behoorlijk tafel- werk naast de tafels van Gauss e. a. met 5 en 4 decimalen wel eenigszins aan de verbreiding der decimale verdeeling in den weg stond, voorzag het werk van Jordan ook in ons land in eene groote behoefte, vooral sedert 1902, toen tengevolge van de verschijning der «Handleiding voor de technische werk zaamheden van kadastrale hermetingen» het gebruik van de Centesimale verdeeling meer op den voorgrond kwam. De tafels van Jordan bevinden zich dan ook hier te lande in veler handen en af en aan komt het voor dat daarin nog druk fouten worden aangetroffen; onder mededeeling van de fouten, welke zoowel bij de hermeting van Kootwijk als bij die van Zeist waren gevonden, hebben wij ons daarom tot den uitgever gewend, met het verzoek mede te willen deelen welke fouten in deze tafels tot heden bij hem bekend waren. Deze heeft daaraan met de meeste bereidwilligheid voldaan onder mededeeling tevens, dat eene nieuwe uitgave dezer tafels binnen korten tijd «jedenfalls noch im Laufe dieses Jahres» zal verschijnen. Ten behoeve van hen, die reeds in het bezit zijn van een exemplaar der eerste uitgave, laten wij de lijst der verbeteringen hieronder volgen. Bladzijde 1 log. 99 lees 9^5635 in plaats van 955635. 6 eerste kolom lees logi 0191. 16 Interpolatietafeltje voor 25, 3e regel lees j in plaats van 2. vóór log. 4898 moet 69 worden geplaatst. 155 log. cotg. oSo9c30cc lees 2,8^397 in plaats van 2,853397. igi

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 197