194 Nu wordt de lengte van den secunde-slinger gevonden volgens de formule: l o.m9909i8 -j- o.moo5262 sin2(p of L o.m993549 o.moo2Ó3 1 cos 2 (p x) en daaruit volgt voor 31° 30' N.B. I o.™992355 De lengte van de dubbel-el der Babyloniërs was dus gelijk aan de lengte van den secunde-slinger voor de gemiddelde breedte van hun land. Ook hunne gewichten zijn op natuurlijke wijze uit deze lengte maat af te leiden en de kleine Mine der Babyloniërs van 491,2 gram leeft nog voort in het oude fransche pond van 489,5 gr. evenals hunne Goud-^s,l\ne van 409,3 gram in het russische pond van 409,5 gr. Uit de omloopstijden van Zon en Maan werd volgens de ver houding van 360 (Zon)27 (Maan) 40 3 13V3 1 de waarde verhouding tusschen Goud en Zilver afgeleid en ook nog heden ten dage is deze waarde-verhouding niet zoo heel veel gewijzigd. De Babyloniërs hadden dus als het ware reeds den dubbelen standaard en de verhouding tusschen beiden werd beheerscht door de verschijnselen aan den hemel; de waarde-verhouding tusschen zilver en koper werd vastgesteld als 120: 1. Van hoeveel invloed dit alles nu ook moge geweest zijn op de cultuur-historische ontwikkeling der latere volken en hoeveel onze wetenschap ook moge hebben te danken aan het sexagesi- male stelsel dezer aloude beschavingsperiode, zoo kan daarin toch moeielijk eene aanleiding worden gevonden, om dit stelsel ook nu nog te handhaven tegenover de hoogere eischen onzer moderne samenleving. Bij het kadaster zijn we thans gelukkig op den goeden weg, onze voorschriften hebben zich aangepast aan de centesimale verdeeling; te hopen is het echter, dat ook andere takken van dienst daarin spoedig zullen volgen, opdat trots de bewonde ring, welke wij kunnen en moeten koesteren, voor de scheppers van het sexagesimale systeem spoedig geene andere dan de centesimale limbus-verdeeling meer praktische toepassing moge vinden. T. Polêe. Prof. Dr. Hel inert. Die mathematischen und physikalischen Theorieen der höheren Geodasie. II, 240.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 200