200 op meerdere torens bestaan, ten einde, zoo mogelijk in 1915, de voor genomen metingen aldaar te doen plaats vinden. Overigens werden de stations, waar de metingen werden voltooid, weder in hun vorigen staat hersteld. Naar aanleiding van een ingekomen bericht omtrent verstuiving van den grond om den pijler te Langeveld werd in het najaar van 1914 dit euvel door aanvulling met zand en aarde en helmbeplanting zoo goed mogelijk verholpen. De berekeningen van de secundaire driehoeksmeting werden door de diverse ingenieurs voortgezet en coördinaten in stereographische projectie berekend^ Meer in het bijzonder werd een aanvang gemaakt met de berekeningen, welke moeten dienen voor de bepaling der coördinaten van de driehoekspunten om en in de stad Amsterdam gelegen. Uitkomsten der driehoeksmeting konden in 1914 beschikbaar gesteld worden als volgt: coördinaten van eenige punten langs de groote rivieren ten behoeve van de Rivierkaart en coördinaten van eenige punten nabij Goedereede ten behoeve van de Topographische kaart. Sterrekundige waarnemingen. Met den druk van het eerste gedeelte der uitkomsten van de waar nemingen voor de breedteverandering te Leiden is in het afgeloopen jaar een aanvang gemaakt; 13 vel zijn geheel afgedrukt, welke het grootste deel bevatten van de afleiding der declinaties en der eigenbewegingen in declinatie van de bij de Talcott-waarnemingen gebruikte sterren, die uit tal van catalogi zijn saamgesteld. Uit deze uitkomsten kunnen de systematische fouten der Leidsche waarnemingen nog nader worden ge toetst, terwijl uit het geheel der in Leiden en elders verkregen waarden, de eindcatalogus der 163 Leidsche Talcottsterren kan worden saamgesteld. In dien catalogus zullen ook worden opgenomen de rechteklimmingen en de eigenbewegingen in rechteklimming van die sterren, welke uit elders volbrachte waarnemingen zijn afgeleid. Hieraan sluit het tweede gedeelte der uitkomsten de herleiding der eigenlijke breedtewaarnemingen met het Leidsche Talcottinstrument, dat ook voor de pers gereed gemaakt is. Slingerwaarnemingen. In Januari werd door den ingenieur Vening Meinesz de laatste serie waarnemingen uitgevoerd te de Bilt voor de aansluiting van dit hoofdstation aan Potsdam. Daarna hield hij zich bezig met het herleiden der uitge voerde waarnemingen, doch was in de maanden April, Mei en Juni ge noodzaakt door ziekte zijne werkzaamheden te staken. De waarnemingen werden hervat in Juli, toen een reis werd voorbereid en aangevangen ter bepaling van de zwaartekracht op de punten Sam- beek, Ubagsberg, Oirschot en Zierikzee.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 206