20 I Te Sambeek werd een volledige waarnemingsreeks voltooid; te Ubags- berg waren de slingerwaarnemingen juist ten einde gebracht, toen, ten gevolge van de mobilisatie van het leger, geen telefonische gemeenschap met Leiden meer kon worden verkregen en dus de correctie van den gebezigden tijdmeter niet kon worden bepaald. De waarnemingen op dit station zullen dus moeten worden herhaaldop de overige stations werden zij tot later uitgesteld. In September, toen de telefonische gemeenschap weer verzekerd was, werd een reis ondernomen naar de Noordelijke provinciën en werden waarnemingen uitgevoerd op de punten Sleen, Groningen en Leeuwarden. In dezelfde serie werden verder opgenomen de punten Delft en Utrecht. Te Delft, waar in 1913, ten gevolge der sterke bodembewegingen, geen volkomen betrouwbare uitkomsten waren verkregen, leverde thans de toe passing der tweeslingermethode zeer bevredigende resultaten; ook te Leeu warden en te Utrecht, waar bodembewegingen merkbaar waren, is deze methode toegepast. De seinen, vereischt voor de bepaling der correctie van den tijdmeter werden op alle stations telefonisch verstrekt door de Sterrewacht te Leiden. Bij de waarnemingen is uitsluitend gebruik gemaakt van het toestel van Stückrath. De aflevering der invarslingers, welke worden vervaardigd door den instrumentmaker Fechmer te Potsdam, werd vertraagd door bezwaren, ondervonden in verband met den oorlogstoestand; zij kunnen echter in de eerste helft van 1915 worden verwacht. Het Geodetisch Instituut te Potsdam heeft toegezegd de zorg voor de tempering der slingers op zich te zullen nemen. De Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, H. G. VAN de Sande Bakhuyzen, Voorzitter. Hk. J. Heuvelink, Secretaris. Leiden, Delft, 7 APnl I915'

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 207