geen betrouwbaarheid die altijd tot volledige geloofwaardigheid in rechten zal leiden, omdat de aanwijzing en vaststelling der grenzen door de eigenaars niet steeds voldoende gedocumenteerd is. Hoe dat zal moeten worden geregeld voor 't vervolg, dat punt laat ik thans rusten, want een andere wensch dan herziening, al verwerp ik die daarom niet, ook en vooral niet voor terreinen van geringeren omvang, is de mijne nl.: >~>Houd het kadaster bij zoodat het betrotivibaar blijft Dat ideaal kan m. i. worden benaderd door aan te dringen op eene wijziging van art. 37 N. W. in den geest als in Grensbep. V is omschreven en door tot zoolang die wijziging nog niet is verkregen en ook daarna: bij overeenkomst betrekkelijk een ge deelte van iemands aaneengesloten eigendom, hetzij dan al of niet kadastraal aangeduid als dan zal zijn toegelaten steeds: 1 de controle op de kadastrale aanduiding ook uit te strekken tot het terrein en daarbij de cultuurgrenzen die eigendomsgrenzen worden, voor zooveel noodig, op nieuw aan te meten; 2°. bij ontdekte 1blijkbare onjuistheid van de kadastrale aan duiding de toepassing der meting op te schorten en op rectificatie van de acte aan te dringen; 3°. wanneer partijen te goeder trouw hebben gedwaald bij het opgeven der kadastrale aanduiding, tengevolge van verschillen tusschen kaart en terrein betrekkelijk eenige cultuurgrens, welke door de overeenkomst grens van zakelijk recht is geworden, die niet op het oog onmiddellijk en gemakkelijk waarneembaar zijn en eerst door de meting geconstateerd wanneer daardoor de onjuistheid der kadastrale aanduiding van hun zijde betwist baar is kaart en terrein met elkaar in overeenstemming te brengen bij wijze van «redres plan», na partijen een ver klaring van grensaanwijzing en grensbeschrijving te hebben laten teekenen, bij voorkeur op het betrokken exemplaar der veldaanteekeningen. Het kadaster is nu eenmaal nog geen instelling, die het terrein geheel beheerscht, daarvoor is het wegens de manier waarop het is tot stand gekomen niet geschikt. Dientengevolge staat het bij verschillende uit den strijd over de bewijskracht bekende personen vast, dat het onderwerp eener overeenkomst is het per ceel zooals dat op het terrein in zijn grenzen is gelegen tijdens 203

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 209