°-m355- 20 gevormd worden, bij welke de meter ten opzichte van den waaanemer verschillende standen heeft. Vervolgens hebben wij de middelbare fouten gevormd uit al de waar nemingsreeksen voor eenzelfde deel van de meetstaaf, zonder te letten op den stand van den meter, of van den waarnemer, waarin zich dus doet gelden zoowel de invloed van den stand van den meter, als van den stand van den waarnemer. Eerst zijn de middelbare fouten opgemaakt voor eiken waarnemer afzonderlijk. Men vond dan Wildeboer. Dieperink. Bakhuyzen. Gemiddeld. 1.222 0.805 °-955 r.oon (VU) Eindelijk werden de uitkomsten der reeksen voor een zelfde deel van de meetstaaf in alle standen van meter en waarnemer van al de drie waarnemers gemiddeld en uit de afwijkingen van elk der uitkomsten de middelbare fout bepaald, die dus moet bevatten i°. den invloed van den stand van den meter, 2°. den invloed van den stand van den waar nemer, 3°. een mogelijken anderen invloed van den waarnemer. Men vond dan voor de middelbare fout 1.002(VIII) Het verschil van de middelbare fouten (VII) en (IV) doet zien, dat de stand van den waarnemer een zeer merkbaren invloed heeft, daarentegen blijkt uit de overeenstemming der middelbaren fouten (VII) en (VIII) dat een andere invloed van den waarnemer dan die welke afhangt van de standen van meter en waarnemer niet schijnt te bestaan. Wij mogen verder uit deze gevonden waarden afleiden dat, zoo men de beide genoemde systematische fouten opheft, de middelbare fout van eene waarnemingsreeks het gemiddelde is der waarden: 0.420 (I), 0.428 (II), 0.434 (III) en 0.401 (V). dus: m 0.^-421. De meting van elk deel der meetstaaf is nu voor eiken waarnemer verkregen door het gemiddelde te nemen van 8 waarnemingsreeksen; de middelbare fout in de lengte van elk deel door één waarnemer ge meten is dus: 1 0.421 0.149, en daar de geheele meetstaaf uit 4 stukken bestaat, is de middelbare fout in de lengte van de staaf voor eiken waarnemer: 0,149 V 4 0.^298. Vormt men de waarde van deze middelbare fout door de drie lengten van de meetstaaf volgens eiken der drie waarnemers met elkaar te ver gelijken, dan verkrijgt men:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 20