205 2°. dat zij van cultuurgrenzen, eigendomsgrenzen zijn geworden op dezelfde wijze als in de onderwerpelijke gevallen, n.l. door de kadastrale aanduiding in vroegere akten en zooals tot nog toe gebruikelijk zonder nadere aanmeting; ook voor die grenzen gaat de stelling op; 30. dat zij eigendomsgrenzen zijn geworden door verkoop van een gedeelte van een kadastraal perceel en zijn opgenomen na behoorlijke aanwijzing der grenzen door partijen; 40. dat zij bij eene hermeting als eigendomsgrenzen zijn op genomen en dat daarbij een goed geconstateerde grensaanwijzing door partijen heeft plaats gehad. In de gevallen onder ten 30 en 40 omschreven acht ik partijen practisch voor bovengenoemde andere grenzen wél aan de kada strale aanduiding gebonden. Met de waarde van de kadastrale gegevens voor die andere grenzen heb ik echter voor mijn doel niet te maken, ik laat dat vraagstuk daarom verder rusten. Ik heb slechts duidelijk willen maken, dat erkend moet worden, dat wanneer een overeenkomst van verkoop of van vestiging van hypotheek is gesloten betreffende een perceel dat een gedeelte uitmaakt van een complex perceelen van een en denzelfden eigenaar, daarbij niet is verkocht of be zwaard geworden tot aan de cultuurgrens tusschen partijen zooals die op de kadastrale kaart staat afgebeeld, ook niet al bestaan van de opmeting van die lijn de nauwkeurigste veldaanteekeningen, maar tot aan de op het terrein aanwezige afscheiding, die partijen tot grens van hun zakelijk recht hebben gekozen en die zij bij de kadastrale aanduiding te goeder trouw hebben gemeend op de kadastrale kaart door de daaropstaande lijn te zijn voorgesteld. Wil men het kadaster goed bijhouden dan behoort die terrein- grens in kaart te worden gebracht en dat kan niet anders dan bij wijze van «redres plan» omdat de perceelen in de kadastrale leggers reeds op de verschillende eigenaren zijn geboekt geworden. Rectificatie van de akte daarvoor te vorderen is m. i. uitgesloten omdat, van de zijde van notaris of partijen de onjuistheid der kadastrale aanduiding betwist kan worden op velerlei gronden. Zij kunnen bijv. beweren, dat het kadaster zelf in gebreke is geweest, dat het de kaart had moeten bijhouden in overeenstemming met het terrein en nu dat is verzuimd zelf moet redresseeren. Zij kunnen volhouden dat de kadastrale kaart, met den legger

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 211