het eenige kadastrale stuk dat voor het publiek tegen betaling ter inzage ligt, wél met het terrein klopt en dat hun bij kaarten, die het bedriegelijk doen voorkomen dat ze den terreinstoestand weergeven, dan steeds tegelijk met een extract-plan ook een extract uit de veldaanteekeningen had behooren te zijn verstrekt. Zij kunnen beweren dat de administratie verplicht is de kaarten zoodanig in te richten, dat zij aan de wet kunnen voldoen zonder voor elk geval meting te behoeven aan te vragen. Zij kunnen zich op de wet beroepen, die zegt dat de kadastrale kenmerken alleen den aard en de ligging van het verkochte of bezwaarde goed behoeven aan te geven. Bovendien kan de notaris de boete betalen, gesteld het komt tot een veroordeeling, en laten verder de zaak rusten. Ingeval het een onderhandsche akte betreft bestaat er in 't geheel geen dwangmiddel en zullen partijen, waar het betrekkelijk geringe verschillen betreft waarschijnlijk de zaak blauw blauw laten. Wanneer zij de afscheiding in goeden staat van onderhoud houden en de overeenkomst een goede perceels- en grensbeschrijving bevat van de grens die van cultuur- tot eigendomsgrens is overgegaan, dan hebben zij geen gevaar te duchten. Verder is het nog de vraag of de inspecteur der registratie in zulke gevallen de omissie van den notaris bij den officier van justitie zal willen aanbrengen en zoo ja, of deze laatste tot op legging van boete zal willen overgaan. In de gevallen dat nu de rectificatie achterwege blijft, waarop om bovengenoemde redenen nog al eens kans bestaat, kan de administratie van het kadaster, na eerst op rectificatie te hebben aangedrongen, daarna niet meer besluiten om haar kaart bij wijze van »redres plan» in overeenstemming met de bedoeling van partijen te brengen. De grens in kwestie blijft dan foutief op de kaart liggen, een nieuwe kankerhaard is geformeerd, bij latere splitsingen, overgangen en verbouwingen wordt de toestand hoe langer hoe meer verward en het is een uitkomst wanneer ten slotte de betrokken pereeelen in een groote hermeting vallen, waarbij het gebruikelijk is dergelijke eigendomsnesterijen bij wijze van »redres plan» op te ruimen. Hermeting zou geen 2o6 Voor goed inzicht in de zaak der redressen beveel ik nog aan de lectuur van het redactioneel artikel van den heer C. W. Hoffman in K. en L. 1905-123 a 128.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 212