personeel te kunnen beschikken, «waarvan het percentage ««minder bruikbaren»» zoo gering mogelijk zij,» vond 't Bestuur noodig er bij te voegen. Door de afdeelingen Arnhem en Zutphen werd onafhankelijk van elkaar het onder 3 geredigeerde als beleedigend geacht voor andere takken van dienst, waarom werd voorgesteld 3e aldus te lezen: «De eigenlijke opleiding geschiede aan een inrichting van Hooger Onderwijs. De zeer uitgebreide geodetische wetenschap eischt voorbereiding op breeden grondslag». Behalve dat 't krenkende voor andere dienstvakken hierdoor was weggenomen, werd door vermijding van 't woord «universi taire» de moeielijkheid o'pgelost, onder welke der 5 faculteiten: godsdienstwetenschap, rechtsgeleerdheid, letteren, geneeskunde of wis- en natuurkunde onze «faculteit» te rangschikken. Ik constateer dus 't volgende: Vroeger deed 't Bestuur ook daden, memoreerde, rekestreerde en zond den leden daarvan den inhoud toe en het werd dikwijls ongemakkelijk ter verantwoording geroepen op de algemeene vergadering, omdat de leden zóó niet den minsten invloed konden doen gelden; ons tegenwoordig bestuur zal zich dit ongetwijfeld herinneren. En nu worden we in afdeelingen opgeroepen en opgewekt tot bespreking, we houden min of meer kostbare afdeelingsvergade- ringen, we zullen betalen meer contributie, we hebben 2 dagen algemeene vergadering. Dit beteekent dus voor de belangstellende leden minstens verdubbelde onkosten en 't resultaat wat we nu zien, is een futiele redactiewijziging of een naamvalsverandering in een verschijnende memorie. M. de V. Indien dit 't succes is van de instelling «afdeeling» dan moet ik zeggen, dat de voordeelen niet opwegen tegen de bezwaren, welke ze meebrengt en voor 't oogenblik is nog slechts achteruitgang tengevolge 't geringer ledental te constateeren. Aan 't verslag van onzen actieven secretaris afd. Zutphen, wanneer deze zegt: «de levendige debatten op die vergaderingen «hebben de levensvatbaarheid van het instituut «afdeeling» be- «vestigd» zou 'k nog willen toevoegen, dat op onze laatste af- deelingsvergadering ter bespreking van de agenda der algemeene, weliswaar mede door omstandigheden, maar toch niet geheel daar door, alleen 't Bestuur aanwezig was. 2 16

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 222