Graag had ik eenzelfde woord van lof als door den secretaris in z'n jaarverslag gebracht aan de afdeelingen voor de wijze, waarop deze haar taak hebben opgevat, op 't Bestuur overgebracht. Ten aanzien van de behandeling van rekest en memorie valt me dit evenwel moeilijk. Ofschoon ik volkomen begrijp dat een bestuur een doorwrocht en ernstig behandeld adres niet gemakkelijk zal wijzigen, had ik me na de geschiedenis der laatste jaren hiervan een andere voor stelling gemaakt. De heer Iwema brengt hulde aan het bestuur voor desamen- stelling van request en memorie, den 9 Juli aan den Minister van Financiën verzonden. Zij die vreesden dat in onze vereeniging voortaan de ambtenaarsbelangen zouden praedomineeren hebben ongelijk gehad. Ook de behartiging van de belangen van ons dienstvak is in goede handen. Met de in het request opgenomen vraag om een kadasterwet kan spreker geheel medegaan. Maar z. i. is de memorie onvolledig ten aanzien van de wijze waarop de toepassing van eene kadasterwet gedacht is. In de memorie wordt het nut van delimitatie alleen gezien als onderdeel van-, als voorbereiding tot kadastrale hermetingen. Deze opvatting is te eng. Hermeting heeft in den regel slechts daar plaats waar het kadastrale plan slecht is. Het zou in strijd met het algemeen belang zijn indien de gunstige rechtstoestand die van delimitatie het gevolg is zou uitblijven in streken die voor hermeting voor- loopig niet in aanmerking komen. Spreker kan zich denken dat in dergelijke streken delimitaties op groote schaal zouden tot stand komen, dat in kadastrale veldaanteekeningen de gedelimi- teerde grenzen zouden worden vastgelegd, zonder dat nochthans nieuwe kadastrale plans zouden worden vervaardigd. Aan deze delimitaties zonder hermeting is in de memorie te weinig aan dacht geschonken. Hij hoopt dat het bestuur in het gesprokene aanleiding zal vinden om bij de mondelinge toelichting van request en memorie op het mogelijke en wenschelijke van dergelijke delimitaties de aandacht te vestigen. De Heer Roborgh merkt op dat de resultaten van eene delimitatie altijd in het veldwerk, nimmer in het plan te vinden zijn. Delimitatie staat feitelijk geheel los van hermeting. De Heer de Korver wil allereerst den Heer Zijlstra beant woorden. Wat de teruggang van het ledental betreft, het is 217

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 223