de naaste toekomst moeten wenden tot de zeer talrijke schare van direct belanghebbenden, dat is: tot de houders van zakelijke rechten op den grond in 't algemeen, en tot de grondeigenaren in t bijzonder. Alleen dan wanneer van de zijde der grondeige naren een belangrijke aandrang tot verbetering van het kadaster komt, zijn van regeeringswege ingrijpende maatregelen te ver wachten. Met academische betoogen over het groote nut, de wensche- lijkheid, ja zelfs de gebiedende noodzakelijkheid van een of anderen maatregel, komt men tegenwoordig niet heel ver. Men- luistert met belangstelling naar u, men geeft u volkomen gelijk en men zegt: «ja, als er niet zoovéél andere zaken waren, die om voorziening roepenEn dat is niet een praatje om van u af te komen, want zóó is de toestand inderdaad. Er is zoo heel veel dat tot stand gebracht, geregeld en verbeterd moet worden. Alleen het aller-, allernoodzakelijkste komt aan de beurt. Men ergere zich daarover niet, maar geve zich goed rekenschap van de positie waarin de regeering verkeert. De toestand is niet deze, dat daar in den Haag eene regeering zetelt die geen raad weet met hare millioenen en met haar ledigen tijd, die dus volop gelegenheid heeft eens kalmpjes te overwegen aan welke nuttige zaken ze tijd en geld zal besteden. Ware het zóó, we hadden vrij zeker ons doel reeds lang bereikt, want aan bekwame woord voerders heeft het ons niet ontbroken. Maar de werkelijkheid is een geheel andere. Die regeering daar moet woekeren met haar werkkracht en met het beschikbare geld. Aan alle zijden staan de kleinere en grootere groepen die de regeering toeroepen: »doe dit, doe éérst dat, dit vooral is noodzakelijk, als dat niet eerst gebeurt dan draagt gij de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van uwe nalatigheid». En bijna alle maatregelen die men met zooveel klem van de regeering vraagt, kosten geld, veel geld. Is het wonder dat de regeering onder deze omstandigheden doof blijft voor academische betoogen, dat ze bij het zoeken naar de allernoodzakelijkste hervormingen die den voorrang verdienen dézen maatstaf allereerst aanlegt: »zijn het de direct belang hebbenden zélf die om de hervorming vragen»? Herinneren we ons dat zelfs de niet-totstandkoming van eene 222

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 228