GRENSBEPALING. IV. Twee palliatieven ter bestrijding van de nadeelige gevolgen van verkeerde kadastrale aanduiding in akten van verkoop zijn thans aan de hand gedaan, nl. op het terrein het uitstekend onderhouden van de bezitsgrenzen en in de akten een goede perceelsbeschrijving ten opzichte van de grenzen, die door de transactie eigendomsgrenzen worden. Van beide voorzorgen kan de eerste onvoorwaardelijk worden aanbevolen en de tweede ook wel, mits men maar zorgt voor een werkelijk goede perceelsbeschrijving, want hetgeen in het Archief van het Kadaster v. 1875 blz. 224 reeds is opgemerkt, dat een verkeerde kadastrale aanduiding nog gevaarlijker is dan in 't geheel geene, geldt ook en a plus forte raison van de perceels beschrijving. Wanneer echter een goede weg wordt ingeslagen om die te bekomen, dan zal men tegelijk een mooien kans hebben om bovendien een goeden slag te slaan naar een juiste kadastrale aanduiding. Zonder nu te willen beweren, dat de goede weg niet wordt gegaan of dat er geen betere is dan dien ik bedoel, meen ik dat goede resultaten zouden zijn te verkrijgen wanneer, om te be ginnen, bij verkoop van een of meer gedeelten van iemands aaneengesloten eigendom, steeds een uitreksel uit het kadastrale plan werd genomen met naaste omgeving en belendingen, niet een calque van de plans bij de gemeentebesturen berustende, maar een heusch uittreksel afgegeven door den bewaarder der hypotheken en van het kadaster, met verzoek dat daarop de schaal wordt geteekend waarop het plan is vervaardigd, hetgeen zonder ver hooging van kosten moet plaatshebben. Zoo'n extract is toch waarlijk zoo duur niet, 1 a 10 perceelen één gulden, elk perceel meer 5 cent en voor elke belending 25 cent en voor één der partijen allicht van blijvende waarde. Daarna stelle men die teekening ter hand aan den verkooper met verzoek ermede naar het terrein te gaan en er daar, in 22 1) Naar mijn oordeel behoorde de schaal er ook ongevraagd op geteekend te zijn; aan de meeste bewaringen zijn voor de uittreksels modellen met gedrukt hoofd en onderschrift voorradig, het zou een kleine kosten zijn daarop ook een schaal te laten afdrukken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 22