stemming- bestaat, daarvan met de schuld durft geven aan de kadastrale grootte, maar daarvan de schuld geeft aan het land. Men hoort, althans in Noord-Holland, in een dergelijk geval nimmer spreken van «onjuiste kadastrale grootten», maar van «groot-» en «klein land». Groot land is grooter klein land is kleiner dan de kadastrale grootte. Dat het publiek niet vraagt om een beter kadaster is te ver klaren uit onkunde. Wie zou vragen om iets dat hij al meent te bezitten? En indien wij dan ook willen bereiken dat het publiek wel gaat vragen, met klem gaat vragen om een goed kadaster dan hebben wij niets anders te doen dan dit eene: weg te nemen die onkunde. Dan hebben wij te gaan tot het publiek en eenvoudig-weg te vertellen wat ons kadaster eigenlijk is; dan kunnen wij daarna ook eens vertellen wat een goed ingericht kadaster wel wezen kan. En indien men dan ontdekt dat men in het kadaster nooit heeft bezeten wat men dacht er in te bezitten dan zal men niet nalaten te steunen ons, die aan het publiek willen verschaffen een goed kadaster dat voldoen kan aan de eischen die het publiek aan een kadaster stelt. Ik hoop u hiermede te hebben duidelijk gemaakt dat ik de vraag: «is het wenschelijk dat het publiek beter worde ingelicht omtrent de waarde van een kadaster in het algemeen en van ons huidig Nederlandsch kadaster in het bijzonder» met een volmondig «ja» zou willen beantwoorden. Betere kennis van de inrichting en de waarde van ons tegenwoordig kadaster zou het publiek behoeden voor minder aangename ervaringen, dikwerf zelfs voor schade, maar zou bovenal een einde maken aan de onver schilligheid van het publiek voor ons streven, zou ons verschaffen den onmisbaren steun van de grondeigenaren. Thans nog een kort woord over de wijze waarop onze vereeni- ging tot betere voorlichting van het publiek zou kunnen geraken. Want dat het speciaal onze vereeniging is op welke de hierboven geschetste taak rust, zal wel door niemand worden betwijfeld. Welke andere vereeniging schreef «verspreiding van kennis van het kadaster» in hare statuten, en welke andere vereeniging zou 22Ó

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 232