Maar iedereen die zich wel eens bezondigd heeft aan «schrijven voor de pers» weet ook dat het héél moeielijk is om zóó te schrijven dat men niet misverstaan wordt. Hoeveel moeite men zich ook geve om zoo duidelijk en bevattelijk mogelijk te zijn, telkens weer komt men tót de bittere ervaring dat sommige lezers wat anders gelezen hebben dan de schrijver bedoelde. Eén enkele verkeerd begrepen uitdrukking kan bij den lezer een totaal onjuisten indruk vestigen aangaande de strekking van het geheele betoog. In dit opzicht staat het gesproken woord ver boven het ge schrevene. Sprekende drukt men. zich gewoonlijk omslachtiger, minder kernachtig, maar daardoor ook duidelijker uit dan schrij vende. En indien men na gesproken te hebben de gelegenheid openstelt om vragen te stellen, bezwaren in te dienen, in 't alge meen van gedachten te wisselen, dan wordt de kans om misverstaan te worden heel klein. Het gesproken woord is te verkiezen boven het geschrevene. Zoo mogelijk zou juooral het gesproken woord moeten dienen om te komen tot ons doel. Ik vraag u: zijt gij dat met mij eens? En indien uw antwoord bevestigend mocht luiden, dan vraag ik u verder: zijt gij bereid om mede te werken? Gij komt er ditmaal niet af met het aannemen van eene motie! Het stemmen vóór eene motie is o zoo'n gemakkelijk werk, maar daarmede bereiken wij in dezen niets. Indien gij het met mij eens zijt dat het noodig is om in onzen strijd voor een beter kadaster den steun van het publiek te zoeken, en indien gij toegeeft dat het daartoe noodzakelijk is om het publiek beter in te lichten, dan laadt gij mijns insziens daarmede op uzelf de verplichting om naar de mate van uwe krachten mede te werken aan de voorlichting van het publiek. In het artikel »Langs nieuwe banen» heb ik u geschetst hoe ik mij die mondelinge voorlichting denk. Laat ieder onzer be ginnen met in zijn naaste omgeving contact te zoeken met de organisatie's van land- en tuinbouwers. Laat ieder onzer een luttel aantal van zijne winteravonden opofferen om als spreker op te treden in de vergaderingen dier organisatie's. We kunnen rekenen op belangstelling, Iedere plattelandbewoner kent het woord »kadaster», maar beseft gewoonlijk maar heel vaag wat het woord beteekent. Iedere grondeigenaar komt af en toe in 228

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 234