aanraking met dat mysterieuse kadasters. In de kwestie's die het gemoed van den dorpsbewoner het heftigst beroeren, namelijk in geschillen over den grondeigendom speelt het «kadaster» een belangrijke, zij het ook meestal geheel verkeerd begrepen rol. Zou men niet gaarne luisteren naar eene eenvoudige uiteenzetting waarin wordt duidelijk gemaakt wat ons kadaster eigenlijk wel is, wat een goed kadaster eigenlijk behoort te zijn? Ik zeg: laten we daarmede beginnen. Want ik ben er innig van overtuigd dat de moeielijkheid alleen schuilt in het beginnen. Laten we daarom beginnen met het eenvoudigste. Is dat begin er eenmaal, dan komt de rest vanzelf. Dan zal vanzelf de lust bij ons opkomen om eens voor een grooteren kring van hoorders te spreken, dan komen vanzelf grootere vereenigingen van grond eigenaren voor eene spreekbeurt in aanmerking. Want spreken over een onderwerp dat men volkomen beheerscht, spreken voor belangstellende en belanghebbende toehdorders, spreken met zuivere bedoelingen en in het algemeen belang, is een mooi en aantrekkelijk werk. Wie er mee begint, gaat er ook mee door. En bovendien: niet alleen de hoorders zouden er bij winnen, ook voor onszelf zou een nauw contact met het publiek van groot nut zijn. Het is niet goed voor den ambtenaar om voort durend te blijven verkeeren in zijn eigen engen kring, om over de belangen van zijn eigen dienstvak uitsluitend te spreken met collega's. Laat ons niet schromen om, mèt onze idealen, te gaan in het volle, rijke leven. We zullen er door winnen aan ervaring, inzicht en beleid, we zullen er tevens door vergrooten ons eigen aanzien en ons prestige. Ik vertrouw hiermede voldoende te hebben uiteengezet wat, naar mijne ernstige overtuiging, |onze naaste plicht voor de toe komst is. Kunt ge u met mijne opvattingen niet vereenigen, zijt ge van oordeel dat we een anderen weg moeten inslaan, ziet ge betere middelen om tot ons doel te geraken, spreek u dan openlijk uit. We zullen dan na rijp beraad den besten weg weten te kiezen. Maar indien ge met mij instemt, voeg dan de daad bij het woord! Stel dan uw kennen en kunnen in dienst van onze goede zaak. Bewaar ons voor de schande dat later van onze vereeniging 22Q

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 235