235 samen in Schotlands hoofdstad Edinburgh, waar een internationaal Congres werd gehouden ter herdenking van het feit, dat in 1614 dus 300 jaar geleden door John Napier baron van Merchiston de allereerste logarithmentafels werden gepubliceerd. Moeielijk kunnen we ons thans indenken in een wereld zonder logarithmentafels! Rekenen was trouwens zwaar werk in vroeger dagen en zelfs in lateren tijd stonden velen nog op vrij gespannen voet met deze schoone wetenschap, zoodat Mel an chton de trouwe vriend en medestander van Luther zich nog genoodzaakt zag, op het zwarte bord der Wittenberger Hoogeschool zeker deel der studeerende jongelingschap uit te noodigen, toch vooral zijn College over Rekenkunde te volgen, daar de beginselen dezer wetenschap zeer eenvoudig zijn en «zelfs de deeling met ietwat in spanning en toewijding wel te begrijpen is». Bediende men zich bij het schrijven der getallen oudtijds van de onhandelbare romeinsche cijfers, het rekenen had even on handig plaats door middel van een rekenbord of abacus, tusschen wiens verticale lijnen met van 1 tot 9 gemerkte bikkels werd geopereerd; de nul was onbekend en trouwens ook overbodig, daarin voorzag de ledige plaats in de eene of andere kolom. De rekenkunst werd echter zeer gewaardeerd, getuige het spreekwoord: «Zweeten als een abacist». Eene groote verbetering werd verkregen door de invoering der Arabische cijfers volgens de methode der Indiërs, doch vooral door de invoering van de nul, eene uitvinding van inderdaad ontzaggelijke beteekenis. De Abacisten werden nu verdrongen door de Algorithmici, wier naam eene verbastering is van dien van den Arabischen wiskundige Muhammed ibn Müsa Alch- warizmi. Onder deze algorithmici stond bovenaan Michael Stifel een dominé, te Lochau bij Wittenberg, vriend van Luther en Melanchton, die de rekenkunde slechts uit liefhebberij beoefende; hij was een rekenkundig genie, maar tevens een phantast, die het klaar speelde om met behulp van de getallen, die voorkomen in de Openbaring van Johannes, tot de overtuiging te komen, dat op den 19 October 1533, 's morgens om 8 uur, de wereld zou vergaan. Op den kritieken dag predikte hij voor eene breede A. Gützmer, «Zum Jubilaum der Logarithmen», Jahresb. d. D. Math. Ver. Bd. 23. Seite 239 (Geciteerd naar Prof. de Vries).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 241