wanhopige schare, 't werd later en later, maar de wereld wilde maar niet vergaan en het eind van het lied was, dat Stifel uit zijn herderlijk ambt werd ontzet. Geenszins hierdoor ontmoedigd wijdde Stifel zich nu uitsluitend aan zijne lievelingsstudie en in 1544 publiceerde hij zijn beroemd werk Arithmetica integra»in dit werk nu wordt voor de eerste maal de gedachte uitgesproken, welke geleid heeft tot de ont dekking der logcirithmen en Stifel geeft hier inderdaad al is het slechts in den omvang van 2 regels de oudst bekende^ logarithmentafel ter wereld. Bij zijn rusteloos zoeken naar vereenvoudiging der vermenig vuldiging kwam hij tot de ontdekking, dat deze terug is te brengen tot eene optelling door op bepaalde wijze de termen eener reken kundige en eener meetkundige reeks aan elkander toe te voegen in eene tafel en hij geeft nu een voorbeeld, dat er in onze huidige notatie aldus uitziet: Wij hebben hier dus voor ons een stukje eener logarithmentafel met de basis 2, want indien men de bovenste getallen als de exponenten beschouwt voor het grondgetal 2 en Stifel noemt ze ook inderdaad exponenten, dan krijgt men juist de waarden der onderste vrij; wil men dus de getallen der onderste rij met elkander vermenigvuldigen, dan heeft men slechts de daarboven- staande exponenten bij elkander op te tellen en na te gaan welk getal onder de som staat. Tusschen deze eerste tafel van Stifel en de practisch bruik bare logarithmentafels, die als onfeilbare hulpmiddelen van zoo ontzaggelijke beteekenis zijn voor de moderne wetenschap, ligt echter nog een langen weg. Niet het gewone burgerlijke leven dier dagen doch de groote vlucht welke de sterrekundige weten schap langzaam aan nam, was de oorzaak dat dringende behoefte werd gevoeld aan vereenvoudiging van omvangrijke becijferingen; men denke slechts aan Kepler, die bezig was uit het ontzagge lijke waarnemingsmateriaal van zijnen voorganger Tycho Brahe betreffende de planeet Mars, de wetten af te leiden, welke de beweging der planeten om de zon beheerschen en aan den ge- 236 3 2 1 o 1 2 3 4 5 6 4 4 1 2 4 8 16 32 64. o 4 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 242