237 weldigen rekenarbeïd, welke daarvoor werd gevorderd. Groote tafels, waarin de goniometrische functiën van een hoek soms tot op 15 decimalen waren berekend, zagen het licht en reikhalzend zag men uit naar middelen ter vereenvoudiging van de omvang rijke becijferingen; de behoefte aan de nog onbekende logarithmen- tafels werd dus alom gevoeld. De practische toepassing van de grondgedachte van Stifel danken we nu aan twee mannen: Joost Bürgi x552 1632) een Zwitsersch horloge- en instrumentmaker aan het hof van landgraaf Wilhelm IV van Hessen te Kassei, op wiens sterrewacht hij astronomische waarnemingen deed en verder aan Napier van Merchiston Castle. Bürgi berekende tusschen de jaren 1603 en 1610 zijne Anth- metische und Geometrische Progress- Tabut en», die echter eerst in 1620, dus 6 jaar na het verschijnen van de tafel van Napier in het licht werden gegeven, tot groote ergernis van Kepler, die hem verwijt, dat hij «het pas geboren kind aan zijn lot heeft overgelaten, inplaats van het ten algemeenen nutte op te voeden.» Zijne tafel was eene zoogenaamde antilogarithmentafel, waarin men bij bepaalde met gelijke tusschenruimten op elkander volgende, geheele getallen, die als logarithmen dienst doen, de getallen of zoogenaamde «numeri» opgegeven vindt. Aan Napier ook bekend door zijn regel ter berekening van den rechthoekigen boldriehoek en de zoogenaamde Nepersche analogieën danken wij echter de eerste practische logarithmen- tafel, al was het dan ook nog alleen maar voor de goniometrische functiën; aan hem ook danken wij zoowel het decimcialteeken als het woord logarithmendat door hem het eerst werd gebruikt op het titelblad zijner tafel luidende: Mirifici Logarithmorum Canonis Description of «Beschrijving van den wonderbaarlijken Canon der Logarithmen», welk werk zooals boven reeds werd gezegd in het jaar 1614 verscheen. Vóór dien tijd gebruikte ook Napier steeds de uitdrukking numeri artificiales-> in plaats van logarithmen. Op de tafel van Napier volgde reeds in 1624 die van den Oxfordschen hoogleeraar Briggs voor het grondgetal 10 in 14 decimalen en zijn tafel werd weder in 1628 gecompleteerd door den Gouwenaar Adriaan Vlacq; diens tafel in 10 decimalen is weder de grondslag ge worden van alle latere tafels, zooals de «Thesaurus Logarithmorum

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 243