de zaak besprak en wien ik mijn meening meedeelde, dat het kadaster er toe behoorde over te gaan om cultuurgrenzen, zoodra deze tevens eigendomsgrenzen zijn geworden, door meting vast te leggen, na goed geconstateerde aanwijzing door partijen, drukte zijn groote waardeering voor dat plan uit met de woorden: het zou een zegen zijn wanneer dat gebeurde-» Uit die woorden blijkt, dat de nadeelen van de geheel onvol doende controle op de kadastrale aanduiding, alleen aan de bewaring, zeer gevoeld worden en dat die controle behoort aan gevuld te worden met een onderzoek op het terrein. Den bewaarder behoort te worden voorgeschreven om ook dié posten ter onder zoek in het reg. 9 te boeken, waarbij geheele kadastrale perceelen overgaan, welke aan een of meer zijden door cultuurgrenzen worden begrensd, welke aan een of meer zijden grenzen aan andere perceelen van den verkooper, hetzij deze bij dezelfde akte al of niet zijn overgedragen. De voordeelen nagaande, welke die maatregel bovendien zal meebrengen, dan valt in de eerste plaats op, dat men zich voortaan meer zal kunnen toeleggen op het vastleggen door meting van werkelijk belangrijke scheidingen, waartoe toch zeker ook de cultuurgrenzen behooren zoodra zij eigendomsgrens zijn ge worden. Op dat gebied zal dan waarschijnlijk nog menige vinding worden gedaan of methode uitgedacht. De meet-techniek om een kaart te kunnen maken en bijhouden staat hoog genoeg, maar aan de kunst daarvoor lijnen te gebruiken, die gemakkelijk weer kunnen worden opgezet, hapert nog wel wat. Dan zal het ook mogelijk zijn om een scheiding te maken tusschen de suppletoire metingen voor de grondbelasting en die voor de verzekering der zakelijke rechten. Aan de eerste behoeft, bij de voor grondbelastingdoel over 't geheel wel voldoende kaarten, waarover het kadaster beschikt, niet zooveel zorg te worden besteed als aan de laatste, behalve natuurlijk wanneer beide metingen in elkaar grijpen. Voor de grondbelasting is het voldoende wanneer de meting, met eenige controle op de juist heid der kaart, in het oude werk kan worden ingekaarteerd en wanneer de grootten der perceelen daarna van de plans worden berekend. Voor de verzekering van de grenzen der zakelijke 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 25