destijds aanleiding heeft gegeven tot het volgende officieel com muniqué: «Dergelijke verbeteringen, hier en daar verspreid, hebben «met betrekking tot den somtijds gebrekkigen toestand van het «plan der omliggende terreinen niet de waarde, die door sommige «landmeters daaraan wordt toegekend.» De overdreven vereering van de kaart werd daardoor tot meer juiste proporties teruggebracht; de grootste zorg werd nu besteed aan de aanmeting der nieuwe eigendomsgrenzen bij verkoop van gedeelten van kadastrale perceelen. Vooral onder den indruk van de beraadslagingen in ons Par lement over het toekennen van bewijskracht in rechten, begon men, omziende naar middelen om het Kadaster aan het rijzende ideaal allengs meer en meer te doen beantwoorden, ook de metingen voor de grondbelastingopgaven buitengewoon uit te breiden, meer dan voor grondbelastingdoel noodig was, in de hoop aldus tegelijk meetcijfers te verzamelen, die mogelijk nog eens bij grensbepalingen van dienst konden zijn. Men zette, min of meer op den tast, hier en daar verspreid, lappen in het oude onvoldoende kleed der veldaanteekeningen. Nu had dat systeem om de kool te sparen, wat met betrekkelijk eenvoudige middelen mogelijk zou zijn geweest, en tegelijkertijd het probleem op te lossen om ook de geit het hare te geven, wat veel moeilijker is, wel zijn goede zijde. Het was, bij gebrek aan beter, geschikt om eenigermate het ontbrekende in ons meet cijfermateriaal geleidelijk aan te vullen. Bovendien een stuk werk, dat geheel af is, bekoort eens rechtgeaarden landmeters oog, bevredigt zijn gemoed, dat uitgaat naar volledigheid. Maar is het niet jammer, dat daarbij lichtelijk veel werk is verricht, dat misschien nooit tepas komt en dat intusschen werd nagelaten, wat gebleken is bitter noodig te zijn? Welk een schat van ge gevens betrekkelijk werkelijk belangrijke scheidingen zal op ratio- neele wijze tot onze beschikking komen, wanneer de controle op de kadastrale aanduiding met onderzoek op het terrein wordt aangevuld en welk een bron van twist en procedures zal daarmee gestopt worden! Zal dan aan den eenen kant het werk voor de verzekering van de grenzen der zakelijke rechten voor den landmeter ver meerderen, aan den anderen kant wordt de mogelijkheid geopend hem voor de werkzaamheden uitsluitend ten behoeve van de 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 28