grondbelasting te doen assisteeren. Het komt mij niet onmogelijk voor, dat een deel van het laatste werk, in de toekomst, door teekenaars onder leiding van den landmeter zou kunnen worden verricht, waarvoor art. 37 I. K. de gelegenheid reeds heeftopen gelaten. Het vervaardigen van kopieën van de metingen uit sluitend voor de grondbelasting verrichc kon dan wel achterwege gelaten worden. Opent de schifting van werk ook niet het verschiet om de ambitie in het corps te verhoogen, ieder meer te kunnen plaatsen bij den arbeid waarin hij ervaring heeft bekomen en waarvoor hij getoond heeft het meest geschikt te zijn? Een tweede voordeel zal zijn het, door den maatregel wenschelijk geworden, geleidelijk invoeren van kaarten, waarop de eigendoms- grenzen in zwart en de cultuurgrenzen in grijs staan geteekend. Hoezeer zulke kaarten het in overzichtelijkheid moeten winnen van de bestaande is voor ieder begrijpelijk. Hoezeer wint niet een landkaart in waarde, wanneer daarop de provincies of een provincie- kaart, wanneer daarop de gemeenten duidelijk zijn aangegeven. In deze zaak is niets nieuws onder de zon, een voorbeeld geven o. a. de plans van de stad Stutgart; in het Z. f. V. v. 1907-478 leest men daaromtrent: «1st die Situation des Original-plans auf- «getragen, so erfolgt das Ausziehen der Eigentums-grenzen mit «starken, das der übrigen Objecte mit feinen Tuschliniën.» Het komt mij voor dat echter onze minuutplans en bijbladen ook bij hermetingen, intact moeten worden gelaten en dat alleen de drie andere stellen plans geleidelijk moeten worden ingericht als boven is aangegeven. De hulpkaarten kan men dan blijven bewerken volgens de bestaande voorschriften. Ten dienste van de bijwerking van veld-, nette- en gemeenteplans kan men, om te weten welke grenzen daarop in zwart en welke in grijs be- hooren te worden getrokken, volstaan met voor één dier stellen plans, bijv. het veldplan, de veldaanteekeningen te raadplegen, wanneer maar het voorschrift wordt gegeven om op de veld aanteekeningen in of naast alle perceelen de namen der eige naren te vermelden. Voor de bijwerking van nette- en gemeente plan kan men daarna het veldplan raadplegen. Een derde, belangrijk, voordeel zal zijn, dat men het na her- 29

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 29