34 einde van 1913 in opleiding 10 adjunct-landmeters en 20 inlandsche jongelieden. Het onderwijs werd gegeven door 1 landmeter en 1 mantri. In het overzicht sub. III van bijlage F. zijn de voornaamste verrichtingen van het kadaster onder cijfers gebracht. Behalve de bijhouding van het eigendomskadaster en de vernieuwing van kadastrale plans en registers, zijn in 1913 door het personeel van het kadaster nog de volgende werk zaamheden verricht: het opmaken van staten bevattende gegevens voor den aanslag in de verpondingsbelasting in Nederlandsch-Indië en de ver mogensbelasting in Nederland; het vervaardigen van kaarten van. de -parTlcutiefe landerijen in de afdeeling Tangerang (res. Batavia) ten behoeve van het departement van Binnenlandsch bestuur en van kaarten, kopieën en extracten, enz. ten behoeve van bestuursambtenaren, verschillende takken van openbaren dienst en van den regeeringscommissaris voor de bestuursreorganisatie, de opmaking van overzichtskaarten, staten, enz. ten behoeve van de in 1913 te Amsterdam gehouden tentoonstelling van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap aldaar, voor de in 1914 te Semarang te houden tentoonstelling en voor het aanstaande rubber congres te Bataviade herziening en bijwerking van de kaarten der hoofdplaats Padang ten behoeve van den topographischen dienst; het verrichten van grensuitzettingen van erfpachtsperceelen in de residentiën Preanger- Regent schappen, Kediri en Besoeki, in verband met gerezen grensquaestiesde uitvoering van grensregelingen, metingen en kaarteeringen ten behoeve van de regeling van den agrarischen rechtstoestand van de voormalige particuliere landerijen Kandanghaoer en Indramajoe-West (Cheribon) (zie K. Y. 1913, kol. 86), en voor de vestiging van erfpachtsrechten ten behoeve van de uitoefening van den kleinen land- en tuinbouw door minvermogende Europeanen en met hen gelijkgestelden. In het geheel zijn ten behoeve van den lande of de gemeenten kosteloos verstrekt 128 meetbrieven, 331 landmeterskennissen, 466 certificaten en 460 kopieën en zijn 4248 inzagen verleend. Aan het hoofdbureau van het kadaster werden geverifieerd de door de gouvernements-landmeters vervaardigde meetbrieven in de gewesten, waar het kadaster nog niet werkzaam is, zoomede de schetskaarten van de in de buitenbezittingen in erfpacht aangevraagde gronden. Aan ten bate van den lande ontvangen salarissen voor verrichtingen ten gerieve van het publiek is in (913 in 's lands kas gestort 98.712, tegen ƒ89.062 in 1912. Voor de bijhouding van het kadaster en de uitoefening van de functieën van gouvernementslandmeter is in 1913 uitgegeven 331.781 (tegen 323.445 in 1912) en voor het onderhoud van de triangulatiepilaren van den kadastralen, den topographischen en den voormaligen geographischen dienst ƒ14.293.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 34