39 van werkzaamheden verbonden aan de kadastrale opneming van Paramaribo. De waarnemend chef der opnemingsbrigade werd met ingang van 16 October eervol ontheven van de waarneming der betrekking van gouvernementslandmeter. Terreinwerkzaamheden. De kapitein-luitenant ter Zee A. J. van Stockum legde in de laatste maanden van 1911 en de eerste maanden van 1912 vier en twintig punten astronomisch vast. Deze punten zijn alle gelegen in het lager gedeelte der kolonie, met uitzondering van de aan den Spoorweg gelegen punten Dam en Kabelstation. De punten zijn op het terrein bevestigd door middel van beton-pilaren 3X3 d.M. in doorsnede bij een lengte van 2 M. waarvan 1 M. benedengronds. Opgemeten werden in den loop van 1912 87 K.M. en in het jaar 1913 453,5 K.M., te zamen 540,5 K.M. aan wegen en lijnen, de rivieroevers volgende. Deze meetlijnen verbinden astronomisch vastgelegde punten met elkander of verbinden vaste punten in reeds gemeten lijnen. Den ien December werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden verbonden aan de kadastrale opneming van Paramaribo. De daartoe be noemde landmeter bepaalde op het terrein de punten waar kadaster- steenen moeten geplaatst worden. Kaarleering. Behalve het in kaart brengen van de genieten 540.5 K.M. op de schaal 1: 10000, verzamelde en verwerkte de opnemingsbrigade op de schaal 1 200000 onder meer de topographische gegevens van de wetenschapelijke expedities der jaren 1901 t/m 1911, en zulks in aansluiting aan de bestaande kaart van J. F. A. Cateau van Rosevelt en J. F. A. E. van Lansberge, welke laatste bovendien gedeeltelijk gewijzigd werd. Deze wijzigingen en aanvullingen kwamen in het laatst van 1912 gereed en werden op eene eenvoudige en goedkoope wijze vermenigvuldigd. Deze 13 bladen en een klein bladgedeelte dienden in hoofdzaak om het domeinkantoor in de gelegenheid te stellen daarop de uit te geven Concessie aan te geven. Een blad en het kleine bladgedeelte werd bindend ver klaard met ingang van 15 Juli 1913, de overige met 15 Juli 1914. Ook werk reeds in 1912 aangevangen met het maken van eene over zichtskaart op de schaal 1 800000 van de topographische gegevens en beschrijvingen der bovengenoemde wetenschappelijke expedities, waarbij ook nog van andere gegevens gebruik werd gemaakt. Het bergstelsel werd ingeteekend volgens die topographische gegevens, aangevuld door de beschrijvingen uit de verslagen. Deze overzichtskaart kwam in het laatst van 1913 gereed en werd hierheen gezonden ten einde Chromo- lithographisch te worden gedrukt. Het drukken ondervond vertraging in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 39