44 culum» in zijne beweging wordt medegevoerd. Toch blijkt tusschen de beide «energie»-vormen «magnetisme» en «elec- triciteit» een innig verband te bestaan. Een in een draaibaar verticaal vlak circuleerende electrische stroom richt dit vlak steeds zoo, dat de opgaande stroombaan «Westwaarts» en de neergaande dus Oostwaarts van de verticale draaiingsas komt te staan; worden meerdere stroombanen naast elkander gelegd en aldus tot een spiraalvormig lichaam vereenigd («solenoïde»), dan stelt de lengteas van dit spiraalvormig lichaam zich derhalve in de richting Noord-Zuid, of liever in de richting van den «aard- magnetisehen meridiaan», terwijl tevens eene «Noovd» ^n eene «Zuidpool» optreden en eene binnen de windingen dezer spiraal gelegde ijzeren staaf magnetische eigenschappen ver krijgt. Bij de «solenoïde» zijn echter' de «polen» geheel aan de uiteinden gelegen, terwijl bij «staafmagneten» de polen zich wel op korten afstand nabij, doch niet geheel aan de uiteinden bevinden. Van af de Noordpool der solenoïde gezien beweegt de daarom circuleerende stroom zich dus in tegengestelden zin van de wijzers van een uurwerk en daar de ongelijknamige polen van magneten en solenoi'den elkander aantrekken, volgt daar dus uit, dat de op het Noorderhalfrond der zich als een magneet gedragende aarde voorkomende pool eigenlijk een Zuidpool is en dat de om de aarde circuleerende electrische stroomen dus in tegengestelde richting en derhalve van het Oosten naar het Westen zouden zijn gericht, indien de massa verdeeling in het inwendige en het beloop der continenten en oceanen aan het oppervlak der aarde, den toestand niet in belangrijke mate wijzigden. Blijkt hieruit dus de nauwe verwantschap tusschen «magnetisme» en «electriciteit» de electronen theorie beschouwt het magnetis me als eene kracht in den ether, loodrecht gericht op de bewegings richting der electronen er volgt tevens uit hoe de electrische en daarmede de magnetische toestand der aarde beïnvloed kan worden door de buiten haar in de hemelruimte zich bevindende massa's, welke «inter astraal» magnetische invloed zich bijv. openbaart in periodieke schommelingen van korteren of langeren duur der aard-magnetische elementen en die, wanneer zij optreden in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 46