49 zoodat elke pool zich dus bevindt op een afstand van r ge rekend uit het centrum van den bol. Volgens de klassieke berekeningen van Gauss kan het mag netische moment der aarde worden gesteld op 853800 Qua- drillioen eenheden, terwijl dat eener magneetstaaf van 1 «pond» zwaarte dan 100,887 Millioen dezer eenheden bedraagt. Het magnetische moment der aarde is dus even groot als dat van 8464 Trillioenen dergelijke en gelijkgerichte staven. Wanneer we nu een oogenblik konden veronderstellen, dat het magnetisme gelijkelijk door de aarde was verdeeld, dan zou elke M3. der aarde een magnetisch moment vertegenwoordigen, dat gelijk zou staan met dat van een 8 tal dergelijke, gelijk gerichte en tot het verzadigingspunt gemagnetiseerde stalen staven van «1 pond» zwaarte. Het «magnetisme» is echter geenszins gelijkelijk over de aarde verdeeld, integendeel moet worden aangenomen, dat dit ongeveer slechts voor 2/i gedeelte het geval is, terwijl het overige 3 zoo onregelmatig is verdeeld, dat daardoor belangrijke afwij kingen en hier en daar zelfs zeer plaatselijke «polen» van aan trekking ontstaan; dit is o. a. het geval in Zuid-Rusland, tusschen Kursk en Charkow, waar eene vrij opgehangen magneetnaald zich met hare Noordpool vrijwel perpendiculair beneden waarts richt, zooals dat eveneens aan de magnetische polen der aarde het geval is. Evenals ten opzichte der berekeningen betreffende de versnel ling der «zwaartekracht» eenvoudigheidshalve de totale massa der aarde gedacht mag worden als in haar middelpunt te zijn vereenigd, zoo kan ook ten opzichte van het magnetische veld der aarde worden verondersteld, dat het zich gedraagt als af komstig te zijn van een magneet van on eindig kleine afmetingen geplaatst in het centrum en gericht volgens de magnetische as der aarde. Dat de toestand in werkelijkheid een geheel andere moet zijn, leert reeds de overweging, dat ijzer bij roodgloeihitte zijn magnetisme verliest, terwijl wij ons moeielijk een denkbeeld kunnen vormen van den grooten Centraal-magneet «de Zon», waar bij temperaturen van wellicht bijna 60000 sommige elementen, bijv. ijzer, magnesium, calcium, enz. nog in een toestand van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 51