5° «dissociatie» verkeeren en toch wijst de verdubbeling der lijnen van het spectrum der kernen van de zonnevlekken, welke volgens het verschijnsel van Zeeman uit de aanwezigheid van een magnetisch veld moet worden verklaard er op, dat dit ook daar aanwezig moet zijn. Ook de maan, die overigens als een bijna geheel «inert» lichaam moet worden beschouwd, waarop dus slechts nog vrij geringe veranderingen plaats vinden, laat haren invloed gelden op het magnetisme der aarde; deze invloed is echter zoo gering, dat zij practisch in den regel wel verwaarloosd kan worden. Evenals bij «eb en vloed» openbaart zich ook in dit gevai de invloed der maan in half-dagelijksche perioden, zoodat dus de «minima» en «maxima» telkens in tusschenpoozen van 6 uren op elkander volgen; voor Philadelphia bedraagt de amplit udo der schommelingen van de magneetnaald onder de werking der maan ongeveer o',6, terwijl zij te Batavia volgens de onder zoekingen van Dr. van der Stok slechts een bedrag van ruim o',l bereikt. Volgens Dr. van der Stok is de amplitudo der schommelingen vrijwel omgekeerd evenredig met de derde macht van den afstand van de maan tot de aarde; voor Batavia werd voor de verhouding bij «perigeum» en «apogeum» gevonden: 1,234, terwijl uit den afstand der maan op deze tijdstippen volgt: (1,07)3= b225, dus eene bijna volkomen overeenstemming. Trouwens dat ook bij de Zon naast de alles overheerschende dagelyksche periode waarbij de amplitudo der magneetnaald voor Nederland in den winter 4',3 bedraagt om in den zomer tot 9',2 te klimmen, terwijl deze cijfers voor Batavia resp. 2',5 en 4',2 bedragen ook eene jaarlijksche periode bestaat, zou wellicht op verband met veranderingen in den afstand kunnen wijzen; de aarde gaat echter reeds in Januari door haar «perihelium». De magnetische as eener naald, welke zich vrijelijk om haar zwaartepunt kan bewegen, stelt zich in evenwicht in de richting van het magnetische veld der aarde; deze richting maakt in den regel een hoek met den horizon en op het noorderhalfrond is de Noordpool der naald dus benedenwaarts gericht. De «magnetische meridiaan» van eene plaats is het vlak dat gaat door de richting van het magnetische veld; de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 52