54 gestrekt gebied tusschen «de Philippijnen» en «Noord-Siberië» op eene gemiddelde Ooster-lengte van 135°, terwijl een ander dergelijk gebied voorkomt in den «Grooten Oceaan» onder den «evenaar» op eene gemiddelde Westerlengte van Greenwich van omstreeks 135°. De voortdurende vervorming der «isogonen» wijst erop, dat het «magnetische veld» der aarde eene neiging heeft om van «Oost» naar «West» om de magnetische as te wentelen; de westelijke helft der «agone» doorsneed den evenaar op 7° Ooster-lengte V erschil 17° Wester 42° 25° 1895 57° i5° Ook de Oostelijke helft der «agone» vertoont deze verplaatsing, doch op minder regelmatige wijze, zoodat de doorsnijding dezer lijn met de Noordkust van het Australische Continent inden loop van 3 eeuwen zelfs betrekkelijk weinig van plaats is ver anderd; wél onderging deze tak der «agone» zelve belangrijke vervormingen, zoodat allengs de reusachtige bocht in Oost-Azië hoe langer hoe meer zich sloot en eindelijk werd afgesnoerd, als het zelfstandige boven reeds genoemde «isogonen- gebied» tusschen Oost-Indië en Noord-Siberië. Voor den Westelijken tak der «agone» bedroeg de verplaatsing van het snijpunt met den aequator gedurende 3 eeuwen dus ongeveer 64° of ruim 210 per eeuw en wanneer deze verplaatsing kon worden toegeschreven aan eene wenteling van het isogonen- stelsel om eene magnetische as, dan zou daaruit derhalve voor deze draaiing eene «periode» volgen van omstreekst 1700 jaren. De seculaire veranderingen der «declinatie» wijzen echter op eene veel kortere periode en voor Parijs, dat bogen kan op de oudste waarnemingsreeks volgt uit de diclinatiewaarnemingen eene periode van slechts 467 jaren. De Declinatie bedroeg aldaar in 1541 ongeveer 70 «O os te lij k» en deze Oostelijke afwijking bereikte in 1578 een maximum van 9°3'; de declinatie verminderde van af dat tijdstip, weder en in 1662 werd zij o° en gaf de magneetnaald dus het juiste of astronomische Noorden aan. De declinatie werd daarna «Westelijk» en in 1812 werd het westelijke «maximum-» van in 1600 1700 24° 1800

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 56