van Siloenkang {Sumatra) 9,6% Fe O en F2 03, «diabaas» van Batoe Tagoelingan 11,4%, «gabbro» van Pasilian 9,-%, «Pikriet» van Siloenkang 8,9%, «augiet-andesiet» van den Apenberg bij Padang 6,2%, en de «Bazalt» van den Atar- vulkaan 6,7 °/0. Deze gesteenten bestaan dus voor 7i6 gedeelte uit ijzeroxyd en ijzeroxydule en in de bazaltische lava's op het eiland Disko bij Ovifak op de Westkust van Groenland komen zelfs reusachtige blokken gedegen nikkelhoudend ijzer voor, waaruit de Eskimo's reeds sedertoverouden tijd hunne messen vervaardigen. Dat dergelijke gesteenten in hooge mate locale storingen der magnetische elementen moeten veroorzaken, spreekt wel van zelve, doch tevens volgt er uit, dat ook de sedimentairevormingen, die door «verweering» langzamerhand uit de eruptieve gesteenten ontstaan, in hooge mate «ijzerhoudend» moeten zijn en in den kringloop der stof wordt dit her- en derwaarts door de stroomende wateren verplaatste ijzer dan weder door de «ijzerbacteriën» tot moerasijzerertssamengeklonterd, zooals dat ook in belang rijke mate in ons land het geval is. Niet alleen worden uit verschillende oorden van ons land groote massa's ?,van dit ijzererts jaar in jaar uit naar de smeltovens uitgevoerd, doch ook bij minder gunstige verkeerstoestanden tot verharding der wegen gebruikt. Dat dergelijke wegen minder gewenscht zijn bij het gebruik van boussole-instrumenten ligt voor de hand. Reusachtig zijn overigens de massa's ijzer, die op aarde voor komen; reeds de Romeinen kenden den «Erzberg» bij Eisenerz in den Oost-Alphen en nog heden wordt hij in «etages» als «dagbouw» ontgonnen en leverde in 1900 niet minder dan II millioen Centenaar aan ijzer, terwijl bijna onuitputtelijke hoeveelheden magneetijzererts voorkomen bij Dannemora en elders op het Scandinavische Schiereiland. De locale storingen der magnetische elementen zijn dienten gevolge vrij algemeen en ook in Engeland, doch vooral ook in Frankrijk, treden merkwaardige storingsgebieden op. De «isogonen», welke over Frankrijk in het algemeen een 6i R. D. M. Verbeek, «Topographische en Geologische beschrijving van een gedeelte van Sumatra's Westkustpag. 232, etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 63