64 bepaalde richting aan eene ijzeren naald de eigenschap kon mededeelen, zich naar het «Zuiden» te richten. De toenmalige beschaafde volkeren van Europa en de Oostkust der Middellandsche Zee, de Etruriërs, Grieken, Romeinen en Phoeniciërs wisten wel is waar, dat de natuurlijke magneet ijzerdeelen aantrok, evenals het gewreven «electrum» (barnsteen) lichte voorwerpjes tot zich trekt, doch dit was ook reeds aan de bewoners van het Wester-halfrond b.v. de Azteken in Mexico bekend en tot zijne niet geringe verbazing zag Humboldt zelfs aan de boschrijke oevers van den Orinoco de naakte koper kleurige kleuters der daar wonende Indianenstammen spelen met de drooge, platte en glanzende zaden van een rankend peulgewas waarschijnlijk eene «Negretia\ welke zij zoolang wreven, totdat vezeltjes van boomwol en bamboes er door werden aangetrokken. De richtende kracht der magneetnaald bleef echter den Euro peanen nog eeuwen lang onbekend en eerst in de I2e eeuw onzer tijdrekening werd het «kompas» algemeen bij het Europeesche zeewezen ingevoerd in hoofdzaak door tusschenkomst van de Arabieren, de nijvere, geleerde en energieke bevolking van Zuid Westelijk Azië en latere overheerschers ook van het Iberische Schiereiland, waaraan zoo velerlei namen op wis kundig en astronomisch gebied ook heden ten dage nog herinneren. Sedert de I2e eeuw kenden de Chinezen ook reeds de «declinatie» of de afwijking der richting van de magneetnaald van het ware of astronomische «Zuiden» en dat zij deze zoo betrekkelijk laat ontdekten, staat in verband met de omstandig heid, dat de «declinatie» in Oost-Azië betrekkelijk weinig verandert, daar de «isogonen» aldaar het eigenaardige, thans geheel in zich zelf gesloten «zelfstandige stelsel» vormen, waarvan wij boven reeds hebben gesproken. Tegelijk met het «kompas» leerden dus de Westersche volken ook reeds de «miswijzing» kennen en op zijn eersten grooten ontdekkingstocht vond nu ook Columbus, de weder- ontdekker van Amerika reeds in de ioe en ue eeuw onder hielden de «Celten» en «Scandinaviërs» een vrij geregeld verkeer met «Helluland» {New-Foundland)«Markland» Nieuiv- Schotlanden «Winland» Massachusettsop IOO zeemijlen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 66