72 ooral door de bemoeiingen van Gauss en Weber ging in den loop der 19e eeuw de studie der aardmagnetische verschijn selen met reuzenschreden voorwaarts en verrezen niet alleen langzamerhand meerdere observatoria, doch werden ook ten opzichte van geheele landstreken de magnetische elementen stelselmatig bepaald. Aan de Observatoria vindt in den regel thans de bepaling der magnetische elementen niet alleen plaats door persoonlijke waarneming met behulp van de daarvoor bestemde kostbare en zeer gevoelige instrumenten (magnetische theodolieten met declinatorium, naald-inclinatoria en aard-inductoren), doch worden de dagelijksche veranderingen der elementen tevens van oogenblik tot oogenblik door «magnetographen» automatisch geregistreerd. Groot is daarbij de last, die in den vorm van voortdurende storingen hoe langer hoe meer wordt veroorzaakt door de groote vlucht, welke het electrische bedrijf langzamerhand heeft genomen, vooral in den vorm van electrische stratenbanen en menig observatorium werd dientengevolge reeds onbruikbaar en moest naar elders worden verplaatst. Zoo werd in 1883 een nieuw magnetisch Observatorium gevestigd te Pare Saint-Maur op n K.M. afstand ten Oosten van het Observatorium te Parijs; in 1902 moest dit echter weder worden verlaten, tengevolge van den aanleg van eene electrische «.trolley»-baan in de nabijheid en te «Val-Joyeux» °P 35 K.M. ten Westen van Parijs werd dientengevolge een nieuw observatorium betrokken. Het magnetische observatorium te Utrecht werd in 1899 overgebracht naar de Bilt en München zoo bekend door de werkzaamheid van Lamont is thans vrijwel waardeloos ge worden en moet worden verplaatst. Reeds in het midden der 19e eeuw heeft de Münchener Professor Lamont de waarnemingen te München begonnen in 1841 Duitschland in groote trekken en Beieren reeds meer gedetailleerd opgenomen op een 240-tal stations. De kaarten van Lamont bevatten lijnen van gelijk magnetisch ver schil met betrekking tot het aardmagnetisch Observatorium te München, in overeenstemming met de toenmalige opvatting, dat deze verschillen over zeer lange tijdruimten even groot zouden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 74