74 al dikwijls kwam het echter voor, dat excentrisch moest worden opgesteld, omdat de «signaalsteen» niet ijzer vrij bleek te zijn. De stations van den 2s rang, op afstanden van 18 K.M. van elkander gelegen, dienden dan weder ter opneming van grootere magnetische gebieden, terwijl die van den je rang op onder- lingen afstand van 10 K.M. de meer gedétailleerde op neming der storingsgebieden ten doel hadden. Ook voor deze stations werden zoo mogelijk de trigonometrische punten der «Landesaufnahme» gekozen. In het «net» waren tevens opgenomen het observatorium te Klausthal en het Marine-observatorium te Wilhelmshaven terwijl verder nog enkele punten van den m rang als hoofd stations werden gekozen, waarop later herhalingsmetingen plaats zullen moeten vinden, ten behoeve van het onderzoek naar de grootte der seculaireveranderingen; /««/^-observatoria werden verder ingericht te Ober-Jagerhof bij Straatsburg, te Kornthai bij Stuttgart in verband met het tengevolge van den aanleg van electrische stratenbanen onbruikbaar worden van «München» en den grooten afstand van «Potsdam» te Skassa bij Grossenhain in Sachsen en te Apfelbach-Brücke ten Noord-Westen van Darmstadt. Sommige dezer hulp-observatoria waren toegerust met Eschen hagensche, «Variometers» met «k wartsdraden- ophanging» ter bepaling van de «declinatie» en de «hori zontale intensiteit», terwijl te Apfelbach-Brücke van den «aardindu ctor» gebruik werd gemaakt ter bepaling van de «inclinati e». De opnemingen te velde werden gedaan met een magneti- schen reis-theodoliet van Hechelmann te Hamburg, waarvan de limbus was verdeeld in V30, terwijl «schatmicros- copen» verder eene aflezing toelieten tot op o',2de kijker was centrisch gerichtdoch naar den rand der alhidade verschoven, zoodat het midden van het instrument voor het «declinatorium» vrij blijft en zoowel het trigronometische richtpunt als de spiegel van de «declinatiemagneet» dus in dezen kijker kan worden ingesteld. De inclinatie werd gemeten met behulp van Zie hierover «Kwarts in mededinging met Invar» in Tijdschrift voor K. en L. XXX, (1914) pag. 261.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 76