85 Zooals uit de «storingskaart» blijkt, worden de magnetische elementen ook in ons land op nog al vrij hevige wijze ge stoord en de zoo sterk sprekende «kam-lijn langs on2e «Wadden» duidt blijkbaar op eene voortzetting van het boven reeds een paar malen aangehaalde machtige st-oringsgebied, dat langs de Duitsche Oostzeekust over Holstein naar de Noord zee loopt; een zeer geprononceerde aantrekkings-^?/ in deze ondergrondsche «keten» ligt in de Zuiderzee tusschen Vlieland, Westwal, Griend en de Cocksdorp waar de «Hengst» (Jack- Yst) aan den Ouden «Vliestroom» grenst, zooals op de storings- kaart nader is aangeduid. Deze «kamlijn» loopt dan verder over Medemblik en Hoorn, waar de storingen nog al belangrijk zijn, Zuidwaarts langs de Zuiderzeekust van Noord-Holland om bij Muiden zich aan te sluiten aan de «kamlijn», welke van IJmuiden Oostwaarts loopt. Merkwaardig is ook de Westwaarts in zee zich voort zettende «kam» van Egmond, Oostwaarts omgordt door eene «dallijn» in het oude Kennemerland. De belangrijke «dallijn», welke over Warfum, Groningen, Kuinre, Kampen en Win schoten loopt, is zeer merkwaardig, doordat er bij Groningen een zeer krachtig Centrum van «afstooting» in voorkomt, zooals eveneens nader uit de kaart blijkt. De uitgestrekte «dallijn» door Noord-Braband en Zuid-Hol land kenmerkt de «oude Maas-vallei», waarlangs in vroegere perioden de wateren van de Maas zich Noord-Westwaarts spoedden naar de toen wellicht nog niet langs het«Kanaal» in verbinding met den Atlantischen Oceaan staande Noordzee. Zeer eigenaardig zijn ook de storingsverhoudingen in Zeeland, waar eene secundairekamlijn voorkomt, waarover heen alle pijltjes welke op de kaart de richting en de grootte der storing van de horizontale intensiteit weergeven (0,1 m.M. 0,00001 C. G. S. y) meer of minder Zuidwaarts wijzen, tengevolge van de omstandigheid, dat verderop in België eene machtige aantrekkingsmassa voorkomt, waardoor deze Zeeuwsche kamlijn als het ware geheel wordt overheerscht. Zie in verband met de tusschen «magnetisme» en «seismische verschijn selen» bestaande betrekking ook het artikel «Poolshoogteverandering» betref fende de «Mistpoeffers» op de Vlaamsche Banken met bijbehoorende kaart van dit deel der Noordzee in Tijdschrift voor K. en L. XXX, (1914) pag. 171, etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 87