De storingsverhoudingen in Groningen, Noord-Holland en Zeeland spreken zich zeer sterk uit in den loop der isogonen, die zooals uit de kaart blijkt, ter plaatse een zeer onregelmatig verloop nemenvooral de isogone i4°5o' is zeer merkwaardig in verband met het bovengenoemde krachtige aantrekkingscentrum bezuiden Vlieland, doch ook elders blijken de isogonen onder den invloed van locale storingen soms een zeer grillig verloop te nemen. Allerminst kan er dan ook sprake van zijn van een regel matig met den afstand toe- of afnemen van de declinatie, zooals in sommige leerboeken wordt gezegdeen blik op de hierbij gaande kaart is voldoende om ons door het soms vrij plotselinge vernauwen of verwijden der afstanden tusschen de «isogonen» van het tegendeel te overtuigen. Toch wordt nog in een leerboek der geodesie van den lateren tijd gezegd: «De declinatie verandert niet sprongsgewijze maar geleidelijk, en neemt hier te lande ongeveer met 30" per K.M. af, als wij ons naar het Oosten en met 6" per K.M., als wij ons naar het Zuiden verplaatsen.» Aan eenige bedenking is het ook onderhevig, dat in de leer boeken der geodesie voor de jaarlijksche afneming der diclinatie in den regel een bedrag van 6' a 7' wordt genoemd; in 1902 was deze afneming voor «de Bilt» geslonken tot 3 >9 en terecht vroeg dan ook Hammer Zeitsclirift für Vermessungswesen 1902, Seite 186): «Warum kann doch die für «jetzt» und für jeden Punkt in Deutschland falsche Zahl von 7' nicht endlich ver- schwinden?» Doch ziet, thans is het bedrag der jaarlijksche afneming van de declinatie zelfs weder geklommen tot 10'. (Zie tabel A.) Daar verder, zooals wij boven hebben gezien, de dagelijksche amplitudo van de magneetnaald in hooge mate afhankelijk is van de «zonnevlekkenjieriode», zal het dus steeds overweging verdienen, om de gegevens van tabel C voor latere tijdstippen te herleiden met behulp van de jongste gegevens van het Observatorium te de Bilt. IV. Eene prachtige bijdrage voor de kennis der aardmagnetische verschijnselen is verder geleverd door de magnetische opneming 86

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 88