g6 Tabel E, waarin de maandelijksche uurgemiddelden der dagelijksche schommelingen van de «declinatie» zijn opge nomen, zooals zij door Dr. van de Stok voor de jaren 1883—1893 zijn afgeleid, stelt ons verder in staat om de aanwijzing van de «naald» voor het uur van den dag te corrigeer en. Uit tabel F, waarin Westelijke «declinatie» door het teeken is aangeduid, blijkt verder dat de «agone» thans van Atjeh zich richt langs de parallel met de Westkust van Sumatra verloopende opheffingslij n der mioceene eilandenreeks: Nias, de Batoe groep, de Mentawei en Nassau eilanden en Enggano, zoodat de «isogonen» voor Sumatra thans dus ongeveer pa rallel loopen met de lengteas van dit eiland. Eene bizondere vermelding verdienen ook nog de «isogonen» voor Celebes en omgeving, die allen een vrij scherp Noord Westelijk «keerpunt» vertoonen; van dit keerpunt loopt de Oostelijke tak dezer «krommen» thans ongeveer parallel met de richting van de Golf van Tomini en de Zuid Oostelijke tak met die van de Golf van Bone, zoodat ook hier dus thans de isogonen ongeveer de richting volgen van de hoofdassen van het eiland. Zooals uit den aard der zaak volgt werden op verschillende punten van den Archipel locale storingen geconstateerd, zoo bijv. op Ternate, op Banda-Neira, Gani, Mios-Noem en Kerstmiseiland; op dit laatste waren «bazaltlagen» daarvan de oorzaak. Tengevolge van de groote uitgestrektheid van den Indischen Archipel, waarvan de Oostelijke grenzen daarenboven minstens drie maal zoo ver van Batavia zijn gelegen als de Westelijke, zou het zeer wenschelijk zijn, wanneer op enkele ver van elkander verwijderde punten geregelde magnetische herhalings^Naar nemingen konden worden gedaan, om aldus den gang der seculaire variatie» beter te leeren kennen. Veel daarvoor dienstig materiaal ligt ook nog ongebruikt op gehoopt in de Scheepsjournalen van vroegere tijden, voorzoo verre althans de «declinatie» betreft, doch de houten schepen Zie over de «Vulkanische lengtespleten» van Sumatra: «Mathematische Vormen in het Landschap», Tijdschrift voor K. en L. XXX 1914) pag. 229.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1915 | | pagina 98