nette plans zijn het summum van wijsheid, waarop het publiek mag staren en de extracten uit het plan (vaak door dilettanten in de teekenkunst gefabriceerd), zijn het kostbaarst stukje kaart, dat het kadaster officieel verschaft. Het spreekt vanzelf, dat het maatschappelijk leven zich niet met die producten tevreden stelt. Het redt zich buiten het kadaster om. De groote gemeenten zorgen voor eigen personeel, dat los van het kadaster, zorgt voor wat een goed kadaster had kunnen verschaffen. De ontwerpers van groote technische werken, spoorwegen, kanalen, enz. ver richten zelf alle metingen opnieuw, die niet noodig zouden zijn wanneer wij een goed kaartwerk van Nederland hadden. De staat der Nederlanden richt een eigen technischen dienst der Domeinen in, die naast het kadaster werkzaamheden verricht, welke bij onze instelling heel goed op hun plaats waren. Wanneer eens de ruilverkavelingswet tot stand komt, zal ongetwijfeld een afzonderlijke technische dienst moeten worden ingesteld, voor wat de taak van het kadaster had kunnen zijn, wanneer het tijdig een ruimer standpunt had ingenomen en meer had gelet op het economisch leven en zijn eischen. Door de technische onvolmaaktheid van onze instelling komen wij in een hoekje, vindt onze dienst niet de waardeering, waarop hij zou kunnen aanspraak maken, zoekt het publiek slechts aan raking met ons door den nood gedwongen, en dan nog liefst door middel van de notarissen, die door opleiding en routine de moeielijkheden weten te ontzeilen, die de onnauwkeurige en on duidelijke producten van het kadasterkantoor den doorsnee-staats burger in den weg leggen. Wat mag men van een goed kaartwerk van onzen Nederlandschen bodem eischen? Dat het de gegevens bevat om op elke ge- wenschte schaal een juiste afbeelding te geven, van hetgeen stabiel is aan dien bodem; van de vaste punten, van de hoofdgebouwen, van de hoofdindeeling van het terrein, van de eigendomsgrenzen- althans wanneer de wet op de grensregeling in werking zal zijn (als surrogaat moeten wij ons thans behelpen met de grenzen, zooals die op een bepaald tijdstip door de belanghebbenden zijn aangewezen). Voorloopig niets meer, maar ook niets minder. Kan het kadaster hieraan voldoen, dan kunnen wij in korten tijd en met geringe kosten, de kaart aanvullen, met hetgeen het oogenblik verlangt, doch voor de instelling kadaster niet van beteekenis is. io6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 106