lo? Ik denk hierbij aan de verkavelingen voor een voorgenomen verkoop, voor exploitatie van terreinen, voor verhuring, aan ge gevens voor de grondbelasting, indien die in de toekomst nog noodig mochten zijn; aan de uitbreidingsplannen der steden, enz. Met een goede kaart in bovenbedoelden zin neemt het ka'daster de plaats in, die het economisch leven verlangt. En daarmee is zoo betrekkelijk eenvoudig een begin te maken. Plaats vaste punten op het terrein, meet ze op, zoodat de on derlinge ligging nauwkeurig bekend is, verbind alle metingen, die in zulk terrein thans los van elkander jaarlijks gebeuren, stelsel matig aan die vaste punten, en na. verloop van tijd komt zonder meer moeite, dan thans wordt besteed om de scheidingen en huizen aan alle mogelijke punten van de oude kadastrale kaart te verbinden, een kaartwerk tot stand, dat aan de eischen van het verkeer voldoet. Natuurlijk leidt de aangegeven richting alleen dan spoedig tot een afgerond geheel, als er veelvuldig metingen in zulk een ter rein worden uitgevoerd. Wanneer wij aandachtig de reeksen metingen bestudeeren, die achtereenvolgens jaarlijks worden ver richt, dan blijkt het, dat er veel meer terreinen vatbaar zijn voor successieve hermeting, dan men oppervlakkig zou denken. Zonder eenigen twijfel vallen er onder, de terreinen in de omgeving der steden, opgenomen in het uitbreidingsplan. In betrekkelijk korten tijd veranderen die terreinen zoodanig, dat slechts sporen van de vroegere indeeling overblijven. Vroeger jaren mocht men kunnen wijzen op het moeilijke en tijdroovende werk, dat de triangulaties medebrengen, thans nu de secundaire driehoeksmeting van Nederland hare voltooiing nadert, zijn dit geen beletselen meer. Overal vindt men nauwkeurig berekende vaste punten, waaraan kan worden aangesloten. In open terrein zou men met de triangulatie desnoods niet eens behoeven te beginnen. Men zou kunnen volstaan met de jaar- lijksche metingen te verbinden aan vaste polygoonzijden, op de wijze zooals bij de hermetingén het net van meetlijnen aan de polygonen wordt verbonden; om naderhand, zoodra er personeel beschikbaar is, de triangulatie te verrichten. De triangulatie wordt er moeielijker en omslachtiger van, maar ik zie er toch nog altijd dit voordeel in, dat de jaarlijksche metingen dan kunnen worden gebruikt voor het doel, dat het kadaster zich moet stellen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 107