io8 In de uitbreiding der steden is het echter noodzakelijk, dat de triangulatie voorgaat. In het open bouwterrein is de uitvoering een doodeenvoudig werk, dat maar weinig arbeid kost. Zijn de terreinen eenmaal bebouwd, dan bereikt men vaak onnauwkeuriger resultaat, met vier- of vijf maal zooveel arbeid. De tijd om een nieuwe koers in de kadastrale techniek voor te bereiden, is thans bijzonder gunstig. Ten eerste is de secundaire driehoeksmeting van Nederland bijna gereed. Waar de coör dinaten der punten nog niet bekend zijn, worden deze door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing welwillend verschaft. Verder missen wij thans door de mobilisatie een be langrijk aantal landmeters en teekenaars, die, hopen wij spoedig, alle tegelijk weer in dienst komen en behoudens het inhalen van wat werkelijken achterstand, zich zullen mogen beijveren om onze kaart te versieren met de bijbouwtjes, die sedert 15 Januari 1915 zijn opgezouten of weer zullen worden opgegeven door den dienst der grondbelasting. Gedurende dezen oorlogstijd is het voldoende gebleken van hoe weinig belang de opname van die kleine ge bouwtjes is. Moeten wij nu, als deze oorlogsperiode voorbij is, weer opnieuw met die geld- en krachtverspilling beginnen? De keus zal voor de regeering niet moeielijk zijn. In den komenden tijd zal geen mensch kuflnen worden gemist aan den arbeid om te herstellen, hetgeen door de groote wereldramp is verwoest of verstoord. Overal zal worden gebruik gemaakt van de beste hulpmiddelen, om de maatschappij vopruit te helpen. Men mag verwachten, dat ook de staat het als zijn plicht zal beschouwen zijn deel in de ontwikkeling der nieuwe maatschappij loyaal bij te dragen. Door eerste klasse instellingen volgens de beste methodes werkende, geleid door prima krachten. H. F. van Riel. DE KADASTRALE AANDUIDING IN AKTEN, VOLGENS DE VOORSTELLEN DER STAATSCOMMISSIËN. II. De Staatscommissie van 1906 stelt voor op blz. 117 en 174 van haar verslag van 1916, om art. 1219 B. W. waarin o.m. wordt bepaald: «dat de akte waarbij hypotheek wordt gevestigd, moet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 108