we in het eerste lid van art. 671" de volgende veranderingen: i°. de bijzondere opgave van het bezwaarde goed, welke art. 1219 voorschrijft, is in 671" weggelaten, daarvoor in de plaats vordert dit nieuwe artikel een nadere omschrijving van de ligging van de onroerende zaak. 2°. art. 1219 spreekt van de aard en ligging van het goed, art. 671" alleen van de ligging, 3°. art. 1219 eischt opgave van de ligging «naar aanleiding der kadastrale indeeling», art. 671" «door vermelding der kada strale indeeling». De wijzigingen 2 en 3 kunnen we onbesproken laten; in die ten i° genoemd is als iets nieuws ingevoerd: de nadere om schrijving van de ligging. In Grensbepaling II (K en L. 1914209) heb ik zulk een omschrijving reeds aanbevolen als palliatief tegen de nadeelige gevolgen van de zoo moeilijk te vermijden foutieve k. a. Ook de Commissie ziet in de nadere omschrijving een middel (zie blz. 98 en 254 van haar verslag) om mogelijke onjuistheden bij de k. a. begaan gemakkelijk aan den dag te doen treden. Zij waarschuwt er groote verwachtingen van te koesteren omdat, vooral ten plat- tenlande, in den regel weinig gegevens bestaan, welke afdoende zekerheid opleveren. Daar is wel iets van aan, veel zal echter ook afhangen van de redactie-talenten van den persoon die de nadere omschrijving op maakt. In Grensbepaling III heb ik reeds aangetoond van welke waarde bij latere kwesties een enkele aanwijzing zelfs kan zijn alleen maar van den aard der nieuwe grens en in II, voor beelden gegeven van zulke beschrijvingen, die vrij afdoende zekerheid zouden hebben verschaft, wanneer ze in de akte met kwestieuze k. a. maar waren opgenomen geweest. De Commissie heeft daarom m.i. met de nadere omschrijving te eischen een uitstekend voorstel gedaan, waardoor vele kwesties kunnen worden opgelost. Dat neemt echter niet weg en behoeft, na al hetgeen ik over de k. a. heb gezegd, zeker geen betoog meer, dat het kadaster, zullen zijn metingen iets van belang voor de grenszekerheid beteekenen, de terreincontröle op de k. a. zal moeten invoeren. Met de nadere omschrijving alleen komen wij er niet, ingeval daarmede een foutieve k. a. tijdig zal worden ontdekt en daarna verbeterd, dan mag men die ontdekking toch I IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 110