initiatief werd intusschen de exploratie van het aan botanische en mineralogische hulpbronnen zoo rijke binnenland op krachtige wijze voortgezet; naast het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap, de Maatschappij ter bevordering van het natuurkundig onderzoek in de Nederlandsche Koloniën en de Vereeniging voor Suriname, staat hierbij vooral op den voorgrondde «Commissie tot wetenschappelijk Onderzoek van Suriname» en Loth heeft als Correspon- deerend lid dezer Commissie weder veel bijgedragen tot het slagen van menige expeditie, zoowel door zijne hulp bij de voor bereiding, als door daadwerkelijke deelneming. In haar «Voorwoord» voor het Verslag der Tapanahoni- expeditie wijdt de Commissie dan ook woorden van erkentelijkheid en dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het succes der vier groote door haar uitgeruste expeditiën en naast de Gouverneurs der Kolonie Mr. W. Tonckens en C. Lely, wordt daarbij haar correspondeerend lid W. L. Loth met name genoemd. Om zijne grondige kennis van land en volk was Loth meer malen de gewaardeerde mentor van Europeesche geleerden bij wetenschappelijke reizen door het binnenlandzoo vergezelden Loth en Dr. H. D. Benjamins, inspecteur van het Onderwijs in Suriname in 1885 den Leidschen Professor K. Martin op zijne reis door het binnenland, «welche ohne Mithilfe der beiden Genannten überhaupt unmöglich gewesen ware», zegt Prof. Martin op pag. IX in het «Vorwort» zijner reisbeschrijving. In 1903 vergezelde Loth den Delftschen Hoogleeraar C. J. van Loon op diens reis naar de Lawa en kort daarop nu weder in gezelschap van Dr. H. D. Benjamins den Wageningschen leeraar A. H. Berkhout op diens tochten naar de woudstreken langs de Boven-Para, de Suriname-rivier en de Commewijne. Stond de reis van Prof. van Loon weder in verband met de goudindustrie, die van den heer Berkhout had ten doel een onderzoek naar den toestand der Surinaamsche bosschen. De reis met Prof. van Loon was de laatste groote tocht van Loth naar de binnenlanden, daar de tochten van Berkhout beperkt bleven tot de Alluviale- en Savanne-zone en tevens was deze tocht naar de Lawa eene zeer vermoeiende, daar de leden der expeditie door koortsen en dysenterie werden geteisterd, zoodat een der begeleidende politiebeambten kort na terugkomst te Paramaribo 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 11