omstandigheden oorzaak zijn, dat op pag. 589 de in 1916 inge voerde «Zomertijd» nog geen vermelding heeft kunnen vinden, pleit wel voor de zorg, waarmede de inhoud van dit lijvige boek werk van XIX-}- 701 pagina's weder op de hoogte van den tijd werd gebracht. Aan de «Inleiding» werd eene «Geschichtliche Skizze» toegevoegd van een 11-tal pags., waarin een uit den aard der zaak beknopt, doch zeer lezenswaardig overzicht wordt gegeven van de historische ontwikkeling der trigonometrie; aan gestipt wordt hoe allengs de «Sinus» der Indiërs bij de bere keningen trad in de plaats van de «.Koordenrekening» van Hipparchus, hoe Al-Battani reeds in de ioe eeuw den «Cos. regel» gebruikte bij de oplossing van bolvormige driehoeken, hoe Euler in de i8e eeuw door invoering zijner «driehoeks-nomen clatuur» ab, c, AB, C,) met genialen greep de schrijfwijze der formules vereenvoudigde, etc. etc. De inhoud van het boek is gesplitst in de volgende af deelingen: I. Goniometrie nebst Teilen der ebenen Trigonometrie; II. Trigonometrie und Polygonometrie; III. Spharische Trigonometrie. Het gansche werk door, is leven aan den inhoud gegeven door talrijke toepassingen en aan de grondbeginselen der «Spharische Astronomie» (spharische Coördinaten, Sterretijd, Parallactische driehoek, Plaats der lichamen aan den hemel, Praecessie, Nutatie, Aberratie, Parallax en Refractie, Tijdsvereffening, Astronomische bepaling van Tijd, Breedte, Lengte, etc.) is alleen reeds een 80-tal pagina's gewijd. Eene 62 pagina's lange lijst van «Aanteeke- ningen», waarin nog heel wat wetenswaardigs en eene rijke lite ratuuropgave zijn samengedrongen, volgt daarna nog aan het slot van het werk. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij van den rijken inhoud van dit boek ook slechts een beknopt overzicht wilden geven. Wanneer Prof. Hammer, op grond der rijpe ervaringen eener 40-jarige werkzaamheid als leeraar, op frissche, onderhoudende wijze, het oog steeds gericht op de practische behoeften der samen leving, de trigonometrie behandelt, zooals hier het geval is, dan kan elke aanbeveling onzerzijds van zijnen opbouwenden arbeid wel als overbodig worden beschouwd en wij twijfelen dan ook niet of deze nieuwe uitgave van zijn werk zal zich spoedig in veler handen bevinden. 12 1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 121