overleed; een der arbeiders werd door den feilen stroom der Lawa-vallen meegesleurd en brak daarbij een arm. Uit het bovenstaande korte resumé zijner werkzaamheid blijkt voldoende de belangrijke rol, welke Loth heeft vervuld, zoowel ten opzichte van de cartographie als van de exploratie der binnenlanden van Nederlandsch Guiana. «Die undurchdring- «lichen Walder machen jede genaue Kartirung dieser «Gegenden unmöglich, denn nicht einmal den Einge- «borenen sind sie bekannt. Nur Loth hat sich mit un- «saglichen Mühen, gestützt von einer ganzen Arbeiter- «colonne, Wege hindurchgekappt, die indessen schon «lange wieder bewachsen und fast unkenntlich geworden «sind. Seine Darstellungen von den Reliefverhaltnissen der «im buchstablichen Sinne durchschnittenen Strecken und «das Wenige, was bei Gelegenheit der Goldwaschen be- «kannt wird, bilden noch immer das Hauptsachlichste, «was wir von dem zwischen den einzelnen stromen ge- «legenen Waldgebiete wissen.» Aldus getuigt Prof. Martin in 1888, op pag. 145 van het 2e deel van zijn «Bericht über eine Reise nach Nieder- landischW est-Indiën»,doch dankbaar kunnen wij thans erkennen, dat sedert ook hier heel wat licht is opgegaan. Zoowel in moeielijk beklimbare bergstreken, als in uitgestrekte schier onbegaanbare moerassen werd menig tracé door Loth gehakt door oerwouden, welke vóór hem wellicht nog nimmer door menschenvoet waren betreden, want ook het getal der Indianen was steeds luttel in deze streken en uit vrees voor deze roode broederen beperken de Boschnegers hunne tochten zooveel mogelijk tot de langs de groote rivieren gelegen zoomen van het oerwoud; het vinden van potscherven van onbekende herkomst of het voorkomen van een steilkant aan den rivieroever, waarbij de gedachte aan naar klei zoekende Indianen kan worden gewekt, is voor hen reeds voldoende om op hunne schreden terug te keeren en niet gemakkelijk zwichten zij dan nog voor den drang en de schoone beloften der blanken om den tocht toch verder land-inwaarts voort te zetten. Deze Indianen-vrees der Boschnegers de handige, schier onmisbare helpers bij het doorworstelen van de talrijke vaak woeste stroomversnellingen in de rivieren heeft bij menige 12

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 12