toch gepaard moeten gaan met eene nieuwe inschrijving van alle hypotheken. Dit gebeurt echter niet met de erfdienstbaarheden. Evenzoo kunnen hypotheken slechts bij acte gevestigd en door gehaald worden, maar de servituten kunnen ook buiten eene acte krachtens de wet ontstaan en tenietgaan. Daardoor zou dus een zeer onvolledig en onjuist beeld kunnen ontstaan van het bestaan of niet bestaan der servituten. D. Reorganisatie van den kadastralen dienst. Over de reorganisatie van den kadastralen dienst werd weinig gesproken. En omdat de tijd drong èn omdat onze vereeniging zich betreffende eenige voorname punten als vraag 5 en 7 reeds unaniem heeft uitgesproken, waarom het overbodig geoordeeld werd die punten nogmaals te bespreken. Evenwel beschouwen de leden H. F. van Riel en W. Smit Jr. de reorganisatie van den dienst van zoo overwegend belang, dat zij de vrijheid hebben genomen in eene hieronder volgende af zonderlijke nota hunne zienswijze uiteen te zetten. Reorganisatie van den kadastralen dienst. De Staatscommissie heeft in haar Verslag aan de reorganisatie van den kadastralen dienst zeer weinig beschouwingen gewijd. Zij kon niet komen met een volledig schema van organisatie, omdat zij door hare samenstelling daartoe de bevoegdheid miste. Toch is het welslagen van de toepassing der nieuwe beginselen door de Staatscommissie voorgesteld, in hooge mate afhankelijk van de organisatie van den kadastralen dienst. Zoo ernstig zijn naar onze meening de tekortkomingen in de bestaande organisatie, aangenomen dat van eene organisatie kan worden gesproken dat wij onder het huidig systeem de totstandkoming van de wet op de grensregeling niet zouden durven wenschen. Tot het opstellen van een schema als bovenbedoeld achten wij onze vereeniging niet alleen bevoegd, maar ook verplicht, opdat de regeering, wanneer het onderwerp aan de orde komt, rekening zal kunnen houden met de inzichten van hen, die dagelijks met de praktijk van het kadaster te maken hebben. De groote gebreken, die de organisatie van het kadaster thans aankleven, zijn in hoofdzaak af te leiden van de omstandigheid, dat de dienst geheel geschoeid is op de leest van een admini- I3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 131