stratief vak. Dit mag bij de oprichting van het kadaster zulk een groot euvel niet zijn geweest, langzamerhand is het belang van de techniek dermate op den voorgrond getreden, dat allerlei wantoestanden zijn ontstaan. Er bestaat een fundamenteel verschil tusschen een administratief en een technisch dienstvak. Het eerste voert bepaalde wetten uit, zorgt voor beslissingen in dubieuse gevallen, draagt zorg voor zuinig beheer; het laatste heeft de zorg voor de toepassing van wetenschappelijke resultaten ten bate van het economisch leven. Een administratieve dienst werkt goed als alles op tijd wordt uitgevoerd; wanneer er geen «klachten» komen. Daarmee kan in een technische dienst niet worden volstaan; de behoefte van het economisch leven wijzigen zich voortdurend; de wetenschap geeft steeds nieuwe en betere methoden, produceert voordurend nieuwe hulpmiddelen en het is de taak van de technische leiding het vak overeenkomstig die eischen en resultaten op d^ hoogte te houden van den tijd. Een technisch dienstvak sluit daarom veel meer aan bij het particuliere bedrijf. Een technisch dienstvak, administratief beheerd moet op den duur tot eene jammerlijke wanorde leiden en hiervan is ons ka daster niet ver af. Het is onze bedoeling dat een schema wordt vastgesteld, waarin de hoofdzaken tot uitdrukking komen. Om deze bedoeling te verduidelijken, mogen de bespreking van enkele dier hoofdzaken hier volgen: I. Het doel van het kadaster. Wij zijn het er allen over eens, dat het doel waarvoor het kadaster werd ingericht niet meer gelijk is aan dat, waarvoor het thans wordt bijgehouden. Officieel laat geen enkel stuk zich uit over dat doel, ieder houdt daaromtrent er zijn eigen inzichten op na en motiveert daarnaar zijne wijze van werken. Gevolg: wanneer eens zal worden uitgemaakt, waarvoor het kadaster eigenlijk dient, zullen vele metingen blijken waardeloos te zijn. Wanneer een schema, als wij bedoelen, wordt vastgesteld, moet onder de oogen worden gezien of het doel van het kadaster moet zijn: eng, zooals de Staatscommissie zich dat voorstelt, wakende voor de zekerheid van den grondeigendom of ruimerzoodat de ontwikkeling tot een algemeene landmeetkundige en kartografische 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 132