dienst mogelijk wordt. Eveneens behoort hierbij de vraag of de dienst der schattingen voor de grondbelasting een onderdeel van het kadaster zal uitmaken. II. De weg waarlangs het doel wordt bereikt. a. De leiding. Het is de taak van de leiding van een tech nisch vak den weg, waarlangs het doel wordt bereikt, nauwkeurig te omschrijven. Het moet ieder, die aan eene technische instelling werkt duidelijk voor oogen staan, waar men heen wil en het moet als eerste vereischte worden aangemerkt, dat langs vaste lijnen wordt voortgegaan, overal op dezelfde wijze. Men moge nog zulke knappe, nog zulke ambitieuse ambtenaren aanstellen, wanneer aan deze voorwaarde niet wordt voldaan, hapert er iets aan de regeling en bereikt men niet, hetgeen zou kunnen worden bereikt. Een technische dienst eischt technische leiding, volkomen wetenschappelijk op de hoogte niet alleen, maar in staat voort durend rekening te houden met de eischen van het economisch leven. b. De uitvoering van het werk. Het is ons allen bekend, en herhaaldelijk is reeds op verbetering aangedrongen, dat er van eene eigenlijke werk verdeeling bij onzen dienst geen sprake is. Wel bestaat er assistentie van teekenaars en naar zoo nu en dan wordt meegedeeld, is het de bedoeling die assistentie uit te breiden maar van een stelsel is niets waar te nemen, althans niet van een zoodanig, dat geheel gericht is op praktische werkverdeeling. Het doel van de arbeidsverdeeling moet erop gericht zijn, om zoo spoedig mogelijk de maatschappelijke belangen te kunnen dienen en tevens om de werkzaamheden zoo economisch mogelijk te verrichten. Bij het opstellen van een schema van organisatie komen dus de werkzaamheden van alle categorieën van ambtenaren ter sprake, verder de eventueele reproductie van kaarten langs mechanischen weg, de voorziening in hulppersoneel (kettingtrekkers), het beheer van het kadastraal archief, de hulpmiddelen, instrumenten en ge reedschappen voor de uitoefening van den dienst. De regeling van deze onderwerpen, zooals die thans bestaat, is beslist onvol doende. Tevens moet de ingrijpende vraag worden behandeld of het wenschelijk is het aantal kantoren uit te breiden. Gaven wij boven een beknopt overzicht van de mogelijke taak van onze vereeniging, wij meenen nog verder te moeten gaan en reeds thans van de algemeene vergadering een uitspraak te moeten 133

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1917 | | pagina 133